Kolonisté na Marsu budou získávat palivo a kyslík ze slané vody

04.12.2020 - Stanislav Mihulka

Důmyslná elektrokatalýza dokáže pomocí elektrického proudu rozložit na vodík a kyslík slanou ledovou vodu z povrchu Marsu. Vodík by posloužil jako palivo, kyslík pro by kolonisté využili k dýchání...


Reklama

Až budou jednou žít lidé na Marsu, budou potřebovat kyslík k dýchání. A nejspíš i nějaké palivo, které bude pohánět vozidla nebo třeba generátory. Zároveň je jasné, že vozit cokoliv na Marsu bude přímo astronomicky drahé, takže bude mnohonásobně výhodnější co nejvíce využít zdroje samotné rudé planety.

Jak kyslík, tak i palivo v podobě vodíku, je možné získat z vody, například elektrolýzou, kdy se používá elektrický proud. Na Zemi to ale obvykle děláme s čistou vodou a za normálních teplot. Na Marsu je oproti tomu voda nejspíš dost slaná a průměrná teplota se tam pohybuje kolem mínus 60 °C. Chemický inženýr Vijay Ramani z americké Washington University in St. Louis a jeho kolegové vymysleli metodu, s níž je možné s využitím speciálního elektrokatalyzátoru rozložit marťanskou vodu plnou chloristanů za drsně mrazivých nízkých teplot na velmi čistý vodík a kyslík.

Kyslík a vodík pro Mars i pro Zemi

Podle Ramaniho by jejich technologie mohla významně podpořit úsilí NASA o přistání na Marsu s lidskou posádkou v polovině třicátých let. SpaceX to mají v plánu do šesti let a podobná technologie by se jim jistě hodila. NASA teď bude na elektrokatalýze marťanské vody dál pracovat a testovat ji v simulovaném prostředí Marsu.

TIP: Vědci stvořili umělou „marťanskou vodu“ pro výzkum života na Marsu

Nejde jen o Mars. Elektrokatalýza slané vody v chladném prostředí by se mohla uplatnit i na Zemi. Jak říká Ramani, například ponorkám by se takové zařízení hodilo. Pokud by se ponorka ocitla v nouzi a uvízla pod hladinou, mohla by si „nacucnout“ okolní slanou vodu a vytěžit z ní kyslík. Kdyby šlo o jadernou ponorku, a těch je třeba v americkém námořnictvu většina, měla by díky reaktoru více než dostatek elektřiny pro elektrolýzu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA Langley Advanced Concepts Lab/Analytical Mechanics Associates

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907