Vědci stvořili umělou „marťanskou vodu“ pro výzkum života na Marsu

20.10.2017 - Stanislav Mihulka

Mohl ve vodě na Marsu existovat život, když průměrná teplota na jeho povrchu je mínus 55 °C? Překvapivě ano!

Mars - Snímek amerického robota Opportunity ukazuje povrch údolí na Marsu, zřejmě tvarovaný vodou
Mars - Snímek amerického robota Opportunity ukazuje povrch údolí na Marsu, zřejmě tvarovaný vodou

Reklama

Na Marsu je zima. Kolem rovníku může sice teplota občas dosahovat až kolem 20 °C, ale na pólech rudé planety panují teploty až okolo mínus 150 °C. Průměrná teplota na povrchu Marsu je mínus 55 °C, což je hluboko pod bodem mrazu vody.

Podle Lorny Dougan z Univerzity v Leedsu bychom ale měli brát v potaz, že voda na Marsu nejspíš nebude čistá. Jak zjistil americký robot Phoenix, který přistál na Marsu v roce 2008, na povrchu planety se vyskytují soli, například chloristan, což jsou silná oxidační činidla.

Marťanská voda s chloristanem

Douganová a její tým si podle dat získaných robotickými průzkumníky proto vyrobili umělou vodu z Marsu, se kterou pak experimentovali. Když vytvořili vodu s vysokým obsahem chloristanu hořečnatého, ukázalo se, že zůstává kapalná až do teplot kolem mínus 67 °C.

TIP: Slaná, ale tekoucí: NASA potvrdila kapalnou vodu na povrchu Marsu

Vědci, kteří pátrají po dávném a možná i současném životě na Marsu, teď mohou počítat s tím, že na některých místech Marsu je kapalná voda. Žít v takovém extrémním roztoku by sice nebylo vůbec snadné, ale zároveň nikoliv zcela vyloučené. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Leeds, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/Cornell/Arizona State Univ



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907