Kombinace vysokých teplot a znečištěného vzduchu usmrcuje trojnásobek lidí

02.09.2022 - Stanislav Mihulka

Jak ukázal výzkum v Kalifornii, kombinace vedra a znečištěného vzduchu je zodpovědná za mnoho úmrtí

<p>Vedra a znečištěný vzduch společně představují velkou hrozbu.<em> (foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Vedra a znečištěný vzduch společně představují velkou hrozbu. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Žijeme ve světě, který se ohřívá. Vlny veder se stávají běžnou záležitostí. Zároveň čelíme závažným problémům se znečištěním vzduchu, ať už z jakýchkoliv důvodů, které rovněž představují podstatnou zdravotní hrozbu. Kombinace obou těchto faktorů je pro lidi výrazně vražednější.

Dokládá to nedávný výzkum, který vedla Erika Garciová z Univerzity Jižní Kalifornie. S kolegy prozkoumali více než 1,5 milionu úmrtí, k nimž došlo mezi lety 2014 a 2020 v Kalifornii, kde panuje zvýšené riziko letních vln vedra a zároveň zde často dochází k masivnímu znečištění ovzduší, například v důsledku lesních požárů.

Smrtící kombinace

Vědci zjistili, že počty úmrtí v Kalifornii narůstaly ve dnech, kdy panovaly vysoké teploty, a také narůstaly ve dnech, kdy bylo ovzduší znečištěné velkým množství polétavého prachu v podobě částic menší než 2,5 μm (PM₂,₅). Když se ale někde setkala vedra s intenzivně znečištěným vzduchem, byla úmrtnost ještě výrazně vyšší. Studii publikoval recenzovaný lékařský časopis American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine.

Vyjádřeno v číslech, riziko úmrtí ve dnech, kdy bylo zároveň horko a vysoké znečistění ovzduší, bylo oproti dnům, kdy byly jen vysoké teploty nebo jen znečištěný vzduch, asi trojnásobné. Jedním z možných vysvětlení je souvislost s oxidativním stresem, čili sníženou schopností těla odstraňovat vysoce reaktivní molekuly s kyslíkem. Oxidativní stres totiž narůstá jak s teplotou, tak i se znečištěným ovzduším.

TIP: Nenápadný vrah: Znečištěné ovzduší usmrtí ročně až 4,5 milionu lidí

Naše znalosti působení vysokých teplot a znečištění na lidské zdraví jsou doposud neúplné. Podle Garciové už ale víme dost na to, abychom věděli, že by se lidé měli chránit před jejich účinky, a ještě mnohem více při jejich kombinaci. Badatelé jsou přesvědčeni, že by úřady měly důrazně varovat obyvatele, když nastane situace s nebezpečnou teplotou a znečištěným ovzduším zároveň.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907