Komunistický převrat v Československu

- Redakce 100+1 historie

<p>Klement Gottwald (1896-1953)</p>

Klement Gottwald (1896-1953)

25 . 2 . 1948

Reklama

„Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal...“. Tato věta, kterou pronesl Klement Gottwald 25. února 1948 na Václavském náměstí, určila další budoucnost Československa, které se mělo nově ubírat po kolejích komunistického režimu.

„Vítězný únor“, jenž katapultoval komunisty na výsluní československé politiky, začal poměrně nenápadně. 13. února požadovali Prokop Drtina s Václavem Majerem vysvětlení, proč byli z funkce odvolání nekomunističtí policejní ředitelé. Spor mezi politiky odstartoval vládní krizi, která vyvrcholila podáním demise ministrů tří demokratických stran. Tajně doufali, že svým činem zabrání postupu komunistů a získají prezidentovu podporu.

TIP: Podivný experiment: Proč dosadili komunisté do Národních výborů ženy?

Edvard Beneš dlouho váhal. A přece pod nátlakem okolností nakonec demisi přijal a současně doplnil vládu dle Gottwaldových požadavků. 25. února tak mohl hlavní komunistický předák slavnostně oznámit „vítězství pracujícího lidu“, které na několik desetiletí určilo podobu Československa.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907