Koně pod kapotou: Jakému výkonu odpovídá jedna koňská síla?

23.01.2023 - Barbora Jelínková

Zejména ve světě automobilů se lze dosud často setkat s vyjádřením výkonu motoru v koňských silách. Kdo začal jednotky koňské síly používat jako první a k čemu původně sloužily?


Reklama

Koncept používání jednotek koňských sil zavedl skotský fyzik James Watt už koncem 18. století, přičemž chtěl běžným lidem zvyklým pracovat s koňmi přiblížit, jak účinný je jeho vylepšený parní stroj. Výkon se obecně definuje coby množství práce za čas. Watt změřil, že průměrný kůň dokáže za minutu 2,5krát otočit velkým mlýnským kolem, a následně dopočítal, jakou práci – tedy koňskou sílu neboli HP z anglického horse power – odvede za den. Na základě výpočtů tak bylo možné koňskou sílu definovat jako výkon, který podává kůň zapřažený v žentouru zdvihající náklad o hmotnosti 180 liber neboli 82 kg, přičemž za hodinu ujde 144 koleček o poloměru 12 stop čili 366 cm.

TIP: Jak to bylo s jablkem: Zrodila se Newtonova teorie gravitace skutečně pod jabloní?

Třebaže se myšlenka ujala, potíž tkvěla v nepřesných definicích liber a stop. Na evropském kontinentu se proto o století později zavedla tzv. metrická koňská síla: Dnes se běžně užívá v Evropě, Jižní Americe a Asii, zatímco v anglosaském prostředí se uplatňuje mechanická koňská síla. V technických materiálech každopádně místo počtu „koní“ zpravidla najdeme přesnější údaj ve wattech, lépe řečeno v kilowattech. Platí přitom jednoduchý přepočet 1 kW = 1,36 HP.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907