Ne každý smělý projekt uspěje. Facebook odpískal projekt ultralehkých komunikačních megadronů, které měly poskytovat internetové připojení v rozvojových zemích
V roce 2014 Facebook poprvé ohlásil program Aquila. Šlo o autonomní drony na solární pohon, které by brázdily oblohu vysoko nad zemí a poskytovaly pokrytí širokopásmovým internetem, především rozvojovým zemím nebo v případě rozsáhlé katastrofy.
Facebook se v programu Aquila dostal tak daleko, že postavil funkční prototyp dronu v plné velikosti. A prototyp Aquily absolvoval dva testovací lety, první s nepovedeným přistáním a druhý kompletně úspěšný. S rozpětím křídel 42 metrů, kterým přesahuje například Boeing 737, je Aquila vlastně ohromný dron. Váží ale méně než automobil.
TIP: Google chce pomocí malých družic pokrýt internetem celý svět
Ultralehké drony Aquila měly operovat ve výškách mezi přibližně 18 a 27 kilometry, kde by létaly až tři měsíce v kuse. K tomu ale už nejspíš nedojde. Facebook v těchto dnech oznámil, že s programem Aquila končí, a že uzavírá zařízení v britském Bridgwateru, kde drony stavěli. Důvodem je podle nich to, že zavedení výrobci letadel spustili investice do podobných dronů.
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)