Konec jedné pověry: E-sportovci jsou zdravější než průměrný člověk

06.02.2021 - Stanislav Mihulka

Profesionální hráči videoher sice tráví hodně času u počítače, jejich životní styl je ale zdravější než u většinové populace

<p>Počítačoví sportovci mají překvapivě zdravý životní styl.</p>

Počítačoví sportovci mají překvapivě zdravý životní styl.


Reklama

Elektronický sport, tedy soutěžení v hraní počítačových her, je stále populárnější. Většina států a sportovních svazů sice ještě neuznala e-sport za sport, jeho hráči ani diváci si z toho ale moc nedělají. Experti Německé sportovní univerzity v Kolíně nad Rýnem navíc nedávno zbořili jeden velký mýtus, který se týká e-sportovců.

Obecná představa e-sportovce vykresluje jako teenagery s nezdravým životním stylem, kteří tráví veškerý volný čas v sedě, civěním do monitoru a pojídáním zcela nezdravých jídel. Němečtí vědci prostudovali životní styl celkem 820 e-sportovců a ověřili, jak to ve skutečnosti je s jejich zdravím.

TIP: Sportovci virtuálních světů: Jaká zdravotní rizika hrozí profesionálním e-sportovcům?

Výsledky jejich výzkumu ukazují, že skutečnost se od našich předsudků značně liší. Vedoucí projektu Ingo Froböse sice přiznává, že v jídelníčku e-sportovců se pravidelně objevují nepříliš zdravé energetické drinky, jinak ale hráči elektronických sportů jedí zdravěji než průměrný člověk. Dokonce jejich fyzická aktivita přesahuje doporučení Světové zdravotnické organizace WHO. E-sportovci, alespoň ve zmíněné studii, zvládají průměrně 9,5 hodiny intenzivní fyzické aktivity týdně. Jak se zdá, lidé mohou žít hraním počítačových her, a přesto mít zdravý životní styl.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907