Konec jedné pověry: E-sportovci jsou zdravější než průměrný člověk

06.02.2021 - Stanislav Mihulka

Profesionální hráči videoher sice tráví hodně času u počítače, jejich životní styl je ale zdravější než u většinové populace

<p>Počítačoví sportovci mají překvapivě zdravý životní styl.</p>

Počítačoví sportovci mají překvapivě zdravý životní styl.


Reklama

Elektronický sport, tedy soutěžení v hraní počítačových her, je stále populárnější. Většina států a sportovních svazů sice ještě neuznala e-sport za sport, jeho hráči ani diváci si z toho ale moc nedělají. Experti Německé sportovní univerzity v Kolíně nad Rýnem navíc nedávno zbořili jeden velký mýtus, který se týká e-sportovců.

Obecná představa e-sportovce vykresluje jako teenagery s nezdravým životním stylem, kteří tráví veškerý volný čas v sedě, civěním do monitoru a pojídáním zcela nezdravých jídel. Němečtí vědci prostudovali životní styl celkem 820 e-sportovců a ověřili, jak to ve skutečnosti je s jejich zdravím.

TIP: Sportovci virtuálních světů: Jaká zdravotní rizika hrozí profesionálním e-sportovcům?

Výsledky jejich výzkumu ukazují, že skutečnost se od našich předsudků značně liší. Vedoucí projektu Ingo Froböse sice přiznává, že v jídelníčku e-sportovců se pravidelně objevují nepříliš zdravé energetické drinky, jinak ale hráči elektronických sportů jedí zdravěji než průměrný člověk. Dokonce jejich fyzická aktivita přesahuje doporučení Světové zdravotnické organizace WHO. E-sportovci, alespoň ve zmíněné studii, zvládají průměrně 9,5 hodiny intenzivní fyzické aktivity týdně. Jak se zdá, lidé mohou žít hraním počítačových her, a přesto mít zdravý životní styl.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907