Konečně důkaz: Vědci potvrdili, že objekty nelze zmrazit na absolutní nulu

27.03.2017 - Stanislav Mihulka

Po více než sto letech se vědcům podařilo prokázat, že objekty není možné absolutně zmrazit, pokud máme jenom konečný čas a prostředky

Zmrazená bublina -<p>Ani bublinu nelze zmrazit na absolutní nulu</p>
Zmrazená bublina -

Ani bublinu nelze zmrazit na absolutní nulu


Reklama

Chemik Walther Nernst už v roce 1912 prohlásil, že objekty není možné zchladit až na absolutní nulu (přibližně mínus – 273,15 stupňů Celsia), pokud máme k dispozici konečný čas a prostředky. Tento princip se stal součástí třetího termodynamického zákona, který popisuje chování látek v blízkosti absolutní nulové teploty. Až doposud ale nikdo toto tvrzení nedokázal, ani neodvodil z prvního a druhého zákona termodynamiky.

TIP: Kvantová fyzika se nezapřela. Shluk atomů může být chladný i horký zároveň

Fyzici University College of London teď jako první v historii odvodili třetí termodynamický zákon z prvních dvou. Po déle než sto letech konečně dokázali, že objekty skutečně není možné zmrazit na absolutní nulu. Přelomový důkaz bude mít i praktické dopady. Lepší porozumění procesu chlazení umožní vylepšit stávající metody a postupy zmrazování.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys.org, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907