Koněpruské jeskyně: Ukrývaly mimo krápníků také padělatele?

11.07.2019 - Alžběta Nagyová

Středočeský kraj je kulturními památkami přímo protkaný. Stejně tak i pověstmi. Tu svou mají i Koněpruské jeskyně

<p>V Koněpruských jeskyních se údajně skrývali padělatelé.</p>

V Koněpruských jeskyních se údajně skrývali padělatelé.


Reklama

Koněpruské jeskyně jsou největší české krasové území! Nachází se v chráněné krajinné oblasti Český kras uvnitř návrší Zlatý kůň. Objeveny byly až v roce 1950, kdy se tady začal těžit vápenec. Výzkum odhalil třípatrový jeskynní systém dlouhý více než dva kilometry! O devět let později se celé území otevřelo pro veřejnost. 

Jeskyně krápníků i padělatelů

Ovšem historie o něm už dřív znala pár pověstí. Třeba o tom, že jednoho dne na vrcholu Zlatého koně malý pasáček pásl své stádo. Pojednou si všiml, že ze země stoupá kouř. Objevil díru ve skále, do které odvážně vlezl. Co našel? Zarostlého vousáče, který seděl na hromadě peněz! Dostal od něj pár minci. Za ně ale musel slíbit, že o muži nikomu nic nepoví. Pasáček ale samozřejmě všechno vyzradil hned, jak se vrátil do vesnice. Sousedi se sebrali a šli úchvatný poklad hledat. Jenže nic nenašli. Sebrali pasáčkovi jeho peníze a ještě mu nařezali! 

Legenda má ale zřejmě pravdivý základ. Vousáč totiž mohl být jedním z penězokazů. Jak prokázaly průzkumy v padesátých letech, jejich mincovna se v jeskyních nacházela v 15. století. Tajný vstup ze svrchního patra zakrýval před celým světem zploštělý okrouhlý kámen.

TIP: Tajemný hrad Třemšín: Skutečně ukrývá poklad mrtvých mnichů?

A jak Zlatý kůň přišel ke svému jménu? Nedaleko tohoto vrchu žila na hrádku neskutečně zlá a chamtivá paní. Tu nenechaly spát pověsti o velkém pokladu ukrytém ve zdejších skalách. Věděla, že strážný duch vydá jmění jen tomu, kdo má zlaté vlasy a železnou ruku. Nechala si proto v Praze vyrobit zlatou paruku a železnou rukavici a za jedné tmavé a bouřlivé noci vyjela na svém koni do skal. Země se rozestoupila a žena zmizela v podzemí. Jenže… když se ji později vydala hledat její služebná se svým milým, nalezli ji sice ve skalách, ale proměněnou na zlato. To byl trest za její lakotu.

Mladému páru ale duch neublížil. Právě naopak! Obdaroval ho pokladem, protože v jejich lásce se spojily dívčiny zlaté vlasy a mužova železná ruka! A na paměť zlaté podzemní „sochy“ byl vrch pojmenován Zlatý kůň!

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pod hladinou mangrovy vytvářejí zcela jedinečný ekosystém, který je domovem až pro 75 procent komerčně lovených ryb.

Zajímavosti

Z oxidu uhličitého by se mohla stát významná surovina pro výrobu potravinářských proteinů

Věda

Marek Fichtner, jeden z porotců soutěže Masterchef, vyzkoušel Lauben Sous Vide Stick přímo ve své praxi a stal se ambasadorem značky. Jeho závěry si můžete prohlédnout na stránkách společnosti Lauben. 

Reklama

Millerová se vítězně koupe v diktátorově vaně, na předložce přitom stojí její boty zašpiněné blátem z Dachau. 

Válka

Test systému AEPS v laboratořích JPL v Pasadeně

Vesmír

Do vězení se dostaly stovky komunistických funkcionářů

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907