Korunní princ Rudolf: Babiččin plukovník a zneuznaný intelektuál (2.)

26.06.2016 - Jiří Pernes

Císařská akademie věd ve Vídni jmenovala Rudolfa svým čestným členem, zatímco univerzita v Budapešti mu za toto dílo udělila čestný doktorát


Reklama

V 19 letech dostal korunní princ nového hofmistra, který jej měl „naučit životu“. Uvedl Rudolfa do společnosti a nabídl mu zábavy, které skýtala – bály, pitky, ženy. První sexuální zkušenost prý Rudolf udělal s herečkou Johannou Buskaovou, která pro něj ovšem byla pečlivě vybrána. Ženy mu padaly k nohám a nadbíhaly mu. 

TIP: Přečtěte si, jaké bylo dětství a dospívání korunního prince Rudolfa

Cestující spisovatel

Součástí nového životního stylu následníka trůnu byly dlouhé poznávací cesty po Rakousku, do Švýcarska, Německa a Velké Británie. Mladý muž tak mohl srovnávat domácí poměry s cizinou. Obdivoval zejména Velkou Británii a v nadšení z britských hostitelů začal pohrdat jalovým životem rakouské šlechty. Pod tímto dojmem napsal spis „Rakouská šlechta“, který vydal anonymně. Cesty pokračovaly – Rudolf navštívil Španělsko, Egypt a Palestinu. Své dojmy z východních zemí vtělil do spisu „Eine Orientreise“, který se těšil velké čtenářské oblibě – a to nejen kvůli osobě autora, ale také díky exotické látce, kterou zpracovával. Cesty podnikal Rudolf z Prahy, kam přesídlil na císařův rozkaz v roce 1878 a kde se dostal do styku s českou politikou. 

Válka proti konzervatismu

V Praze se Rudolf dostal do ostrého střetu s konzervativními kruhy, především s katolickým duchovenstvem, reprezentovaným arcibiskupem Schwarzenbergem. V tomto sporu utrpěl těžkou porážku a nakonec využil narození Alžběty, aby koncem roku 1883 prosadil své přeložení do Vídně. Ani v hlavním městě monarchie ale neustaly boje následníka trůnu s konzervativními kruhy. Korunní princ tehdy žil v izolaci: císař jeho upřímně míněné nabídky ke spolupráci rozhodně odmítal, ale Rudolf získal silného spojence.

Spřátelil se s vydavatelem novin Moricem Szepsem – nesmírně bohatým Židem se stejnými politickými názory. Ve svých novinách zveřejňoval o hodně starší Szeps Rudolfovy anonymní články útočící na rakouskou oficiální politiku. Szeps byl spřízněn s významným francouzským politikem Georgesem Clemanceauem a zprostředkoval kontakt mezi ním a následníkem rakouského trůnu. Oba muži se několikrát setkali a Rudolf se netajil, že až usedne na trůn, ukončí spojenectví s Německem a bude se orientovat na Francii. K tomu ale nikdy nedošlo. Korunní princ zemřel za notoricky známých dramatických okolností na zámku Mayerling.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Svět 1/2009

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907