Kostely v kyperském Troodosu: Prosté stavby, které skrývají skutečné poklady

26.12.2017 - Kateřina Helán Vašků

Vesničky vklíněné v pohoří Troodos v srdci Kypru ukrývají opravdový skvost byzantského stavitelství. Deset zdánlivě prostých venkovských kostelíků zdobí bohaté nástěnné malby z období Byzantské říše. Nejstarší pocházejí už z konce 11. století a dochovaly se prakticky neporušené

Zvenku působí svatostánek Panagia Asinou, stojící nedaleko vesnice Nikitari, prostým venkovským dojmem.
Zvenku působí svatostánek Panagia Asinou, stojící nedaleko vesnice Nikitari, prostým venkovským dojmem.

Reklama

Málokde na světě najdeme tolik křesťanských kostelů a klášterů z byzantské éry jako právě na Kypru. Díky blízkosti Svaté země proniklo zmíněné vyznání na ostrov jako do jedné z prvních oblastí. Již roku 45 tam vykonal pouť sv. Pavel spolu se sv. Barnabášem – židovským konvertitou původem z Kypru, kterého učedníci přijali místo Jidáše. Pavel na místě založil i zcela první křesťanský kostel

Desítka skvostů 

Chráněné svatostánky však pocházejí až z období 11.–16. století a na seznamu UNESCO jich aktuálně figuruje desítka. Prvních devět se na list zařadilo už v roce 1985 a najdeme mezi nimi například kostel sv. Mikuláše na střeše z konce 11. století u vesnice Kakopetria či kostel sv. Trojice z 12. století v Pelendri. V roce 2001 pak přibyl i desátý – kostel sv. Spasitele z počátku 16. století v Palaichori. 

TIP: Islandský Hallgrímskirkja: Největší kostel na ostrově

Sakrální stavby spočívají v malebné horské krajině, lemované cedrovými a borovými lesy. Navzdory mnohdy prostému zevnějšku skrývají skutečné umělecké poklady: Téměř celý interiér totiž obvykle zdobí zachovalé fresky a ikony. Nejvíc zřejmě zaujme kostelík Panagia Asinou nedaleko vesnice Nikitari. Nápisy uvnitř naznačují, že vznikl již v letech 1099–1105. Dochovaly se dvě třetiny původních fresek, které mimo jiné vysvětlují účel svatostánku: Dřív sloužil coby kaple byzantského magistra – nejvyššího státního úředníka – Nikefora, jenž zemřel roku 1115. 

Deník umění

Soubor zmíněných památek z Troodosu ovšem nevyniká jen unikátními uměleckými díly. Zahrnuje i mnoho nápisů s přesnými datacemi, což pro středověkou oblast východního Středomoří rozhodně není typické. Získáváme tak představu, jak se vyvíjelo byzantské a postbyzantské sakrální umění po víc než 500 let. Nástěnné malby některých chrámů kromě toho dokládají, že ve 12. století existovaly poměrně úzké vazby mezi západním křesťanským uměním a tím byzantským. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907