Kostely v kyperském Troodosu: Prosté stavby, které skrývají skutečné poklady

26.12.2017 - Kateřina Helán Vašků

Vesničky vklíněné v pohoří Troodos v srdci Kypru ukrývají opravdový skvost byzantského stavitelství. Deset zdánlivě prostých venkovských kostelíků zdobí bohaté nástěnné malby z období Byzantské říše. Nejstarší pocházejí už z konce 11. století a dochovaly se prakticky neporušené

Zvenku působí svatostánek Panagia Asinou, stojící nedaleko vesnice Nikitari, prostým venkovským dojmem.
Zvenku působí svatostánek Panagia Asinou, stojící nedaleko vesnice Nikitari, prostým venkovským dojmem.

Reklama

Málokde na světě najdeme tolik křesťanských kostelů a klášterů z byzantské éry jako právě na Kypru. Díky blízkosti Svaté země proniklo zmíněné vyznání na ostrov jako do jedné z prvních oblastí. Již roku 45 tam vykonal pouť sv. Pavel spolu se sv. Barnabášem – židovským konvertitou původem z Kypru, kterého učedníci přijali místo Jidáše. Pavel na místě založil i zcela první křesťanský kostel

Desítka skvostů 

Chráněné svatostánky však pocházejí až z období 11.–16. století a na seznamu UNESCO jich aktuálně figuruje desítka. Prvních devět se na list zařadilo už v roce 1985 a najdeme mezi nimi například kostel sv. Mikuláše na střeše z konce 11. století u vesnice Kakopetria či kostel sv. Trojice z 12. století v Pelendri. V roce 2001 pak přibyl i desátý – kostel sv. Spasitele z počátku 16. století v Palaichori. 

TIP: Islandský Hallgrímskirkja: Největší kostel na ostrově

Sakrální stavby spočívají v malebné horské krajině, lemované cedrovými a borovými lesy. Navzdory mnohdy prostému zevnějšku skrývají skutečné umělecké poklady: Téměř celý interiér totiž obvykle zdobí zachovalé fresky a ikony. Nejvíc zřejmě zaujme kostelík Panagia Asinou nedaleko vesnice Nikitari. Nápisy uvnitř naznačují, že vznikl již v letech 1099–1105. Dochovaly se dvě třetiny původních fresek, které mimo jiné vysvětlují účel svatostánku: Dřív sloužil coby kaple byzantského magistra – nejvyššího státního úředníka – Nikefora, jenž zemřel roku 1115. 

Deník umění

Soubor zmíněných památek z Troodosu ovšem nevyniká jen unikátními uměleckými díly. Zahrnuje i mnoho nápisů s přesnými datacemi, což pro středověkou oblast východního Středomoří rozhodně není typické. Získáváme tak představu, jak se vyvíjelo byzantské a postbyzantské sakrální umění po víc než 500 let. Nástěnné malby některých chrámů kromě toho dokládají, že ve 12. století existovaly poměrně úzké vazby mezi západním křesťanským uměním a tím byzantským. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bohové Perun a Dažbog (ruské pojmenování Svarožice) v představě M. Presňjakova z roku 1998.

Zajímavosti
Zajímavosti

Rekonstrukce centrosaura.

Věda

Starship SN-5 během středečního testu.

Vesmír

Vyřazený sherman nedaleko Monte Cassina.

Válka

V nejslavnějším gagu nazvaném Zabte rozhodčího používal Slivers pouze několik rekvizit: bizarní masku chytače připomínají ptačí klec a mohutnou koženou lapačku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907