Královna bez hlavy: Proč nechal Jindřich VIII. popravit svou pátou manželku?

31.10.2020 - Kristina Popelka

Dvě ze šesti manželek anglického krále Jindřicha VIII. skončily na popravišti. Příběh Anny Boleynové je všeobecně dobře známý. Proč ale musela zemřít i Kateřina Howardová?


Reklama

Kateřina Howardová byla sice blízce příbuzensky spjatá s Annou Boleynovou, přesto pocházela z mnohem méně urozené a výrazně chudší rodiny. Její otec, lord Edmund Howard, nejmladší z jedenadvaceti sourozenců, byl druhým manželem Kateřininy matky Joyce Culpeperové, jež z prvního sňatku měla již pět dětí.

Kateřina narozená někdy kolem roku 1523 byla jejím desátým či jedenáctým potomkem, dost možná že posledním. Joyce zemřela patrně v roce 1528 a zhruba pětiletá Kateřina byla s několika dalšími sourozenci poslána na výchovu do Sussexu k otcově nevlastní matce, vévodkyni vdově z Norfolku.

Umění milostných dobrodružství

Jelikož vévodkyně vdova trávila velkou část roku u dvora a o osudy hejna svých svěřenců se příliš nestarala, nedostalo se Kateřině nikterak oslňujícího vzdělání. Naopak byla ve velmi útlém věku zasvěcena do umění milostných dobrodružství. Učila se nejprve od starších schovanek vévodkyně z Norfolku, které s oblibou v nočních hodinách bavily chtivé dvořany a důstojníky výměnou za drobné dárky a víno. Někdy kolem roku 1536 pak roli hlavního učitele v předmětu milostných her přejal Henry Mannox, kterému tou dobou táhlo na čtyřicítku, a předpokládalo se, že bude Kateřinu vyučovat výhradně hudbě.

O dva roky později navázala budoucí královna milostný vztah se sekretářem své urozené ochránkyně, Francisem Derehamem, za nějž se v roce 1539 chtěla tajně provdat. Bohužel pro Kateřinu (a o něco později i pro celý rod Howardů), byly plány předčasně vyzrazeny a ve snaze zamezit skandálu zařídil Kateřině její strýc vévoda z Norfolku místo v hofštátu královny Anny Klevské.

Růže bez trní

Kateřina, která podle současníků vedle krásy a zálibě v tanci vynikala bezprostředním vystupováním, veselou povahou a nakažlivým smíchem, se u dvora vyjímala a není tedy divu, že zaujala krále Jindřicha již záhy po svém příjezdu do Londýna. Vládce byl tou dobou k zuřivosti znechucený ze sňatku s Annou, dcerou klevského vévody, který pro něj v dobré víře nezaranžoval nikdo jiný než první ministr Cromwell. Jindřich se cítil podveden, neboť na rozdíl od obrazů, na jejichž základě se k alianci uvolil, byla skutečná nevěsta v jeho očích nadmíru ošklivá a žádná část jejího těla, natož povislá prsa a neforemné boky, nelahodila jeho libidu. Sblížení bránila také jazyková bariéra, neboť Anna Klevská neuměla ani slovo anglicky a Jindřich pro změnu nevládl němčinou.

TIP: Od velké lásky na popraviště: Manželství Anny Boleynové a Jindřicha Tudora

Vlastně snad ještě dříve, než manželství s Annou pořádně začalo, promýšlel panovník jeho konec. K velkému překvapení všech Anna bez reptání souhlasila s rozlukou a manželství bylo anulováno 9. července 1540 po šesti měsících a třech dnech trvání. V té době bylo již Jindřichovo srdce i lože ostatně plné mladičké Kateřiny, kterou opět bezmezně zamilovaný monarcha poeticky nazýval „růží bez trní“ a „skvostem všeho ženství“.

Za právoplatnou manželku ji pojal během soukromého obřadu 28. července 1540. Není bez zajímavosti, že ve stejný den přišel po vykonstruovaném procesu na králův příkaz o hlavu věrný první ministr Thomas Cromwell, jemuž Jindřich nemohl odpustit fiasko s klevskou nevěstou.

Milenci bývalí i noví

Kateřina se zpočátku snažila. Po královském paláci se denně producírovala v nových, nákladných róbách a skvostných špercích, které dostávala darem od svého o více než třicet let staršího manžela. Za své motto zvolila zpěvnou frázi „non autre volonte que la sienne“ (žádné jiné přání než jeho), dělala svému choti pomyšlení a ze všech sil se snažila přijít do jiného stavu. Leč Jindřich, s pokročilým věkem vrtošivější, vzteklejší a prchlivější, upadl v průběhu táhlé zimy do špatné nálady, dnes by se možná řeklo do deprese, kterou prohlubovaly mimo jiné vleklé zdravotní problémy. Kromě obtíží spojených s počínajícím stářím a obezitou jej trápil nezahojitelný a nesmírně zapáchající vřed na chodidle. 

Snad i proto si lehkovážná královna zakrátko našla zábavu jinde. Během brzkého jara 1541 navázala intimní vztah s Jindřichovým oblíbeným dvořanem Thomasem Culpeperem, kterého poznala ještě jako dvorní dáma Anny Klevské. Tehdy jej považovala za potenciálního ženicha, přičemž sňatek Kateřiny a Culpepera se snažila shodou okolností dohodnout další z dvorních dam, Jana Boleynová, vdova po popraveném bratru královny Anny Boleynové, s nímž údajně měla Anna zhřešit incestem.

Kromě toho začala královnu Kateřinu také dohánět její bouřlivá mladická léta, jelikož se kolem ní náhle začali jako vosy množit bývalí známí s pohrůžkou, že pokud se nedočkají laskavostí či finančního vyrovnání, milerádi králi vyzvoní pikantní podrobnosti jejích předsvatebních avantýr. Situace se stávala neudržitelnou a bylo pouze otázkou času, kdy se vše provalí. 

Hysterická vězenkyně

Pomyslná exploze na sebe nedala dlouho čekat. Zatykač na královnu podrobně popisující veškeré její hříchy, podložený pokoutně zachyceným Culpeperovým milostným dopisem, v němž Kateřinu Howardovou nazývá svým „sladkým blázínkem“, vedl 1. listopadu 1541 k zatčení vladařky a o několik dní později k prvnímu výslechu. Z nařízení hlavního vyšetřovatele arcibiskupa Cranmera měly být z dosahu vznešené vězenkyně odstraněny všechny předměty, kterými by si mohla ublížit, neboť na rozdíl od vznešeně stoického postoje Anny Boleynové propadala Kateřina hysterii, a co chvíli se nervově hroutila.

Dne 23. listopadu byla Kateřina zbavena titulu královny a přinucena vrátit Jindřichovi snubní prsten, aniž by však došlo k formálnímu zániku manželství. Začátkem prosince proběhl výslech a následná poprava Kateřininých někdejších milenců Culpepera a Derehama, jejichž useknuté hlavy nabodnuté na kopí ozdobily most u Toweru. Kateřina si je mohla zblízka prohlédnout během svého převozu z dosavadního vězení v Syon Abbey do Toweru 10. února 1542 poté, co parlament přijal nový zákon přikazující královnám povinnost sdělit do dvaceti dnů od uzavření manželství králi jak veškeré detaily své sexuální minulosti, tak udat kohokoliv, kdo by s nimi chtěl navázat poměr. Je nasnadě, že Kateřina Howardová nevyhověla ani jedné z uvedených podmínek, proto byla automaticky obviněna z velezrady. A velezrada se automaticky trestala smrtí.

TIP: Na popravčím špalku: Pětice slavných poprav po anglicku

Kateřina přišla o hlavu máchnutím popravčí sekery třináctý únorový den roku 1542 o sedmé hodině ráno. Traduje se, že předešlou noc strávila vkleče tréninkem, kterak co nejlépe položit hlavu na špalek, a že její úplně poslední slova poté, co pokorně přijala vinu a rozechvělým hlasem prohlásila trest za zasloužený, byla: „Umírám jako královna, ale raději bych byla bývala zemřela jako Culpeperova žena.“

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svoboda z oceli a kůže

Společnost: Harley-Davidson
Založena: 1903, USA, Milwaukee
Ikony: modely JH „Two-Cam“ (1928), Hydra-Glide (1952), Electra Glide (1965), FX Super Glide (1971)

Motorky Harley-Davidson, které dnes více než co jiného představují synonymum svobodného životního stylu, vznikly vlastně opravdu pro zábavu. Jejich „otcové“ – ve skutečnosti dvacetiletí mladíci a potomci anglických emigrantů Arthur Davidson a William Harley – si prostě chtěli urychlit časté cesty k jezeru. A tak je napadlo přišroubovat k obyčejnému jízdnímu kolu benzinový motor. Svou myšlenku ovšem dále rozpracovávali a již v roce 1903 spatřil světlo světa jejich „stroj číslo jedna“. Dokázal vyvinout rychlost až 60 km/h a jezdil i do kopce. Podnikaví mladíci motorku prodávali za 200 dolarů (asi 112 tisíc korun v dnešních cenách) a zakázky se jen hrnuly. Není divu – ceny automobilů se tehdy pohybovaly v řádech tisíců dolarů. Ocelový orel, symbol jejich nově založené firmy Harley-Davidson (H-D), mohl hrdě vzlétnout. 

Bezstarostná jízda

S trochou nadsázky lze říct, že jejich společnost v následujících desetiletích přežila vše: velkou hospodářskou krizi, období špatné kontroly kvality, finanční propad i konkurenci levnějších a zpočátku dynamičtějších japonských výrobců. Stačila si však přitom připsat hned několik legendárních kousků. Jeden takový vznikl roku 1952 pod označením Hydra Glide: na jeho slávě se pak velkou měrou podílel i film Divoch s Marlonem Brandem v hlavní roli, v němž se záporný hrdina proháněl právě na této „těžké mašině“. V 60. letech se harleye staly doslova reklamou na svobodu, poté co se objevily v kultovním snímku Easy Rider (Bezstarostná jízda). Model FLH Electra Glide (1965) dodnes tvoří zlatý standard amerických motorkářů.  

Ačkoliv firma prošla mnohými krizemi a její motorky byly svého času spojovány s temným podsvětím, nakonec si dokázala místo na trhu udržet. Stále platí, že pro většinu lidí je jakýkoliv „svalnatý“ motocykl prostě „hárlej“ a stejně tak slavná značka evokuje představu chopperu – v obou kategoriích má přitom H-D na všech kontinentech už dlouho silnou konkurenci. Každoročně pak vyjede na silnice na 300 tisíc nových modelů, jejichž základní pořizovací cena se pohybuje v přepočtu kolem čtvrt milionu korun. (foto: Unsplash, CC0)

Zajímavosti

Soukromé civilní lodě pomohly evakuovat britské a francouzské vojáky z obleženého přístavu. Malba britského malíře Charlese Cundalla.

Válka

Kometa 2I/Borisov byla první kometou přilétající z mezihvězdného prostoru, jakou astronomové zaznamenali při průletu Sluneční soustavou v roce 2019. Dalším podobným objektem byla `Oumuamua, u které ale panují dohady, zda šlo skutečně o kometu nebo o planetku.

Vesmír

Nejstarší 3D mapa podle archeologů zřejmě znázorňuje území v západní Francii.

Věda
Zajímavosti
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907