Královna stavitelka: Judita Durynská dokázala manžela zastoupit i v politice

03.08.2019 - Judith Krulišová

Manželka panovníka má ve středověku několik důležitých povinností – porodit následníka a podporovat svého muže. Judita Durynská se však realizovala i jinak

<p>Judita byla krásná, inteligentní a vzdělaná</p>

Judita byla krásná, inteligentní a vzdělaná


Reklama

Většina knih a učebnic dějepisu se rozepisuje jen o těch panovnicích, které skutečně vládly svým zemím buď zcela bez manžela, nebo s jeho omezenou pomocí. České dějiny však mají řadu královen, které ambici sedět na trůnu samy neměly, a přesto se do historie zapsaly vlastním originálním a osobitým způsobem a ukázaly, že středověké panovnické manželky měly řadu způsobů, jak elegantně a nenáročně realizovat vlastní zájmy.   

Nadaná vladařka

Jak se píše v pramenech, Judita Durynská, manželka českého krále Vladislava II., vynikala svou inteligencí, vzděláním a sebevědomím do takové míry, že byla označována za paní „ducha neobyčejného a téměř mužského.“ Vedle toho však byla i krásná a elegantní. Byly to skutečně skvělé předpoklady pro skvělou královnu! A takovou Judita skutečně byla. Jako druhá žena krále Vladislava začala na pražském dvoře udávat vlastní tempo.

Velkou zásluhu na tom měl biskup Daniel, sám velká autorita, který ji před českou šlechtou vždy vychvaloval, podporoval ji a díky svému politickému vlivu jí pomáhal získat uznání u českých knížat. Nemusel ani příliš přehánět. Za nepřítomnosti Vladislava jej jeho žena ve všech důležitých funkcích zastupovala, můžeme tedy usuzovat, že byla velmi schopnou a samostatnou ženou s diplomatickým nadáním

Jméno Judita bylo v Praze přeneseně vytesáno do kamene. Na její popud byl postaven první kamenný most přes Vltavu, vlastně první doložený kamenný most na Českém území. S nápadem nicméně přišel údajně právě Daniel, který se nechal inspirovat italskými stavbami. Juditin most měřil 514 metrů a široký byl 6,8 metrů, což byly rozměry vskutku úctyhodné na to, že byl vystaven v druhé polovině 12. století. Upravenou věž tohoto mostu můžeme dnes najít na Malé straně, jedná se o Juditinu věž – známější jako Nižší mostecká věž.  

TIP: Princezny na prodej: Na které dvory zamířily mladé Přemyslovny?

Judita však nebyla z těch královen, které by chtěly strhnout všechnu moc na sebe. Poté, co se Vladislav vzdal ve prospěch svého syna trůnu, doprovázela jej do Durynska do exilu. Dožila však pravděpodobně opět v českých zemích, patrně v klášteře v Teplicích, který spoluzakládala a kde byla také pohřbena.

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ocenění za chemii si odnesl japonský tým, jenž vyzkoumal, že pětileté dítě denně vyprodukuje až půl litru slin.

Zajímavosti

Apačský náčelník a šaman Geronimo se dožil 79 let. Zemřel 17. února 1909 na zápal plic. Způsobil si ho sám, neboť značně opilý spadl z koně do ledové vody a nastydl. 

Historie

Šéf NASA Jim Bridenstine představuje nové skafandry.

Vesmír

Slabě pancéřované tančíky PzKpwf I vyzbrojené pouze kulomety nevyhovovaly už na počátku druhé světové války

 

Válka

Některé ledovce vypouštějí do okolí chlor-36

Věda

Mladá samice přistává na suchou jalovcovou větev trčící nad údolí. Ne zcela vybarvené letky v křídlech jsou znakem mladého ptáka.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907