Královna stavitelka: Judita Durynská dokázala manžela zastoupit i v politice

03.08.2019 - Judith Krulišová

Manželka panovníka má ve středověku několik důležitých povinností – porodit následníka a podporovat svého muže. Judita Durynská se však realizovala i jinak

<p>Judita byla krásná, inteligentní a vzdělaná</p>

Judita byla krásná, inteligentní a vzdělaná


Reklama

Většina knih a učebnic dějepisu se rozepisuje jen o těch panovnicích, které skutečně vládly svým zemím buď zcela bez manžela, nebo s jeho omezenou pomocí. České dějiny však mají řadu královen, které ambici sedět na trůnu samy neměly, a přesto se do historie zapsaly vlastním originálním a osobitým způsobem a ukázaly, že středověké panovnické manželky měly řadu způsobů, jak elegantně a nenáročně realizovat vlastní zájmy.   

Nadaná vladařka

Jak se píše v pramenech, Judita Durynská, manželka českého krále Vladislava II., vynikala svou inteligencí, vzděláním a sebevědomím do takové míry, že byla označována za paní „ducha neobyčejného a téměř mužského.“ Vedle toho však byla i krásná a elegantní. Byly to skutečně skvělé předpoklady pro skvělou královnu! A takovou Judita skutečně byla. Jako druhá žena krále Vladislava začala na pražském dvoře udávat vlastní tempo.

Velkou zásluhu na tom měl biskup Daniel, sám velká autorita, který ji před českou šlechtou vždy vychvaloval, podporoval ji a díky svému politickému vlivu jí pomáhal získat uznání u českých knížat. Nemusel ani příliš přehánět. Za nepřítomnosti Vladislava jej jeho žena ve všech důležitých funkcích zastupovala, můžeme tedy usuzovat, že byla velmi schopnou a samostatnou ženou s diplomatickým nadáním

Jméno Judita bylo v Praze přeneseně vytesáno do kamene. Na její popud byl postaven první kamenný most přes Vltavu, vlastně první doložený kamenný most na Českém území. S nápadem nicméně přišel údajně právě Daniel, který se nechal inspirovat italskými stavbami. Juditin most měřil 514 metrů a široký byl 6,8 metrů, což byly rozměry vskutku úctyhodné na to, že byl vystaven v druhé polovině 12. století. Upravenou věž tohoto mostu můžeme dnes najít na Malé straně, jedná se o Juditinu věž – známější jako Nižší mostecká věž.  

TIP: Princezny na prodej: Na které dvory zamířily mladé Přemyslovny?

Judita však nebyla z těch královen, které by chtěly strhnout všechnu moc na sebe. Poté, co se Vladislav vzdal ve prospěch svého syna trůnu, doprovázela jej do Durynska do exilu. Dožila však pravděpodobně opět v českých zemích, patrně v klášteře v Teplicích, který spoluzakládala a kde byla také pohřbena.

  • Zdroj textu:

    100+1 historie SPECIÁL

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie

Rekonstrukce hrubého vzhledu magnetického pole Slunce. Je zřejmé, že jde o velmi komplikovaný magnet

Vesmír

Menší obrázky ukazují, jak karty vidíme my, a větší, jak je vidí včely.

Zajímavosti

Příslušníci Local Defence Volunteers - konkrétně tito muži bojovali proti Němcům už v Belgii za Velké války

Válka

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907