Krasavci pro náročné pěstitele: Arilové kosatce všech barev

06.01.2023 - Pavel Sekerka

Kosatce jsou velice různorodá skupina rostlin – jak z hlediska morfologie, tak i ekologických nároků. Jejich pěstování je však poměrně složité, proto se s nimi v zahradách setkáme jen výjimečně. Občas je můžeme vidět na skalničkářských výstavách. Některé druhy se používají pro křížení s ostatními zahradními kosatci

<p>Pro všechny kosatce je typický květ, který je tvořen třemi vnějšími okvětními lístky ohnutými obvykle dolů. Naproti tomu tři vnitřní okvětní lístky se většinou ohýbají nahoru. Rameno trojčetné čnělky je listovitě rozšířené a přitisknuté k vnějšímu okvětnímu lístku. V žlábku kryje tyčinku. <strong>Toto uspořádání má svůj praktický důvod: Hmyz při cestě do květu nadzvedne rameno čnělky, a z tyčinky se na něj vysype pyl. Při cestě do dalšího květu se otře o bliznu, která je na konci čnělky a pyl na ni přenese</strong>. Některé kosatce mají na vnějších okvětních lístcích kartáček chlupů, jenž umožňuje těžšímu hmyzu – včelám a čmelákům – lépe se na květu přichytit.</p><p>Mezi kosatce s kartáčky patří většina zahradních kosatců i mnoho druhů rostoucích ve volné přírodě. Jejich zvláštní skupinou jsou <strong>arilové kosatce</strong>, které jsou pojmenovány podle límcovitého výrůstku na semeni – arilu. Ten slouží jako masíčko pro mravence. Arilové kosatce se dále dělí na několik sekcí, obvykle se jedná o rostliny velice nápadné svými květy. Do střední a západní Evropy byly jako okrasné rostliny dováženy již v období renesance. Na snímku <em>Iris latifolia</em>. <em>(foto: Wikimedia Commons, Emmanuel Douzery, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Pro všechny kosatce je typický květ, který je tvořen třemi vnějšími okvětními lístky ohnutými obvykle dolů. Naproti tomu tři vnitřní okvětní lístky se většinou ohýbají nahoru. Rameno trojčetné čnělky je listovitě rozšířené a přitisknuté k vnějšímu okvětnímu lístku. V žlábku kryje tyčinku. Toto uspořádání má svůj praktický důvod: Hmyz při cestě do květu nadzvedne rameno čnělky, a z tyčinky se na něj vysype pyl. Při cestě do dalšího květu se otře o bliznu, která je na konci čnělky a pyl na ni přenese. Některé kosatce mají na vnějších okvětních lístcích kartáček chlupů, jenž umožňuje těžšímu hmyzu – včelám a čmelákům – lépe se na květu přichytit.

Mezi kosatce s kartáčky patří většina zahradních kosatců i mnoho druhů rostoucích ve volné přírodě. Jejich zvláštní skupinou jsou arilové kosatce, které jsou pojmenovány podle límcovitého výrůstku na semeni – arilu. Ten slouží jako masíčko pro mravence. Arilové kosatce se dále dělí na několik sekcí, obvykle se jedná o rostliny velice nápadné svými květy. Do střední a západní Evropy byly jako okrasné rostliny dováženy již v období renesance. Na snímku Iris latifolia. (foto: Wikimedia Commons, Emmanuel Douzery, CC BY-SA 4.0)

<h3><em>Iris paradoxa</em></h3><p>Kosatec se zaškrcovaným oddenkem (tzv. podzemní stonek, zásobní část rostliny). Listy mají popelavý nádech a jsou mečovitě prohnuté. Stonek nese jeden nápadný elegantní květ, jehož vnější okvětní lístky jsou zakrnělé. Občas se pěstuje jako náročná skalnička. <em>(foto: Wikimedia Commons, C. T. Johansson, CC BY-SA 3.0)</em></p><p><strong>Sekce:</strong> <em>Oncocyclus</em><br /><strong>Výška:</strong> 25 cm<br /><strong>Rozšíření:</strong> Armenie, Írán, východní Turecko<br /><strong>Ekologie:</strong> skalní stepi</p>

Iris paradoxa

Kosatec se zaškrcovaným oddenkem (tzv. podzemní stonek, zásobní část rostliny). Listy mají popelavý nádech a jsou mečovitě prohnuté. Stonek nese jeden nápadný elegantní květ, jehož vnější okvětní lístky jsou zakrnělé. Občas se pěstuje jako náročná skalnička. (foto: Wikimedia Commons, C. T. Johansson, CC BY-SA 3.0)

Sekce: Oncocyclus
Výška: 25 cm
Rozšíření: Armenie, Írán, východní Turecko
Ekologie: skalní stepi

<h3><em>Iris atropurpurea</em></h3><p>Blízkovýchodní kosatce této sekce jsou vyšší, rostou v trsech a mají rovné listy. Květy většiny z nich jsou nápadně tmavé, fialovohnědé až černé. Nevětvený stonek nese jeden květ.<em> (foto: Shutterstock)</em></p><p><strong>Sekce:</strong> <em>Oncocyclus</em><br /><strong>Rozšíření:</strong> Izrael<br /><strong>Ekologie:</strong> suché přímořské pláně<br /><strong>Status:</strong> kriticky ohrožený dle IUCN</p>

Iris atropurpurea

Blízkovýchodní kosatce této sekce jsou vyšší, rostou v trsech a mají rovné listy. Květy většiny z nich jsou nápadně tmavé, fialovohnědé až černé. Nevětvený stonek nese jeden květ. (foto: Shutterstock)

Sekce: Oncocyclus
Rozšíření: Izrael
Ekologie: suché přímořské pláně
Status: kriticky ohrožený dle IUCN

<h3><em>Iris lineolata</em></h3><p>Kosatec se zaškrcovaným oddenkem. Popelavé listy jsou mečovitě prohnuté, stonek nese jen jeden květ. Květy jsou zajímavé svým žilkováním. Občas se pěstuje jako náročná skalnička.<em> (foto: Wikimedia Commons, Vahe Martirosyan, CC BY 2.0)</em></p><p><strong>Sekce:</strong> <em>Oncocyclus</em><br /><strong>Výška:</strong> 25 cm<br /><strong>Rozšíření:</strong> Zakavkazí, Írán, Ázerbájdžán<br /><strong>Ekologie:</strong> suché skalní stepi</p>

Iris lineolata

Kosatec se zaškrcovaným oddenkem. Popelavé listy jsou mečovitě prohnuté, stonek nese jen jeden květ. Květy jsou zajímavé svým žilkováním. Občas se pěstuje jako náročná skalnička. (foto: Wikimedia Commons, Vahe Martirosyan, CC BY 2.0)

Sekce: Oncocyclus
Výška: 25 cm
Rozšíření: Zakavkazí, Írán, Ázerbájdžán
Ekologie: suché skalní stepi

<h3><em>Iris stolonifera</em></h3><p>Mohutnější kosatec s nevětvenými stonky. Stonek je zakončen vějířkem obvykle se dvěma květy. Zaškrcovaný oddenek vytváří tenčí postranní stolony (podzemní výhonky). Pro nápadné květy se používá při šlechtění moderních kosatců.<em> (foto: Shutterstock)</em></p><p><strong>Sekce:</strong> <em>Regelia<br /></em><strong>Výška:</strong> 60 cm<br /><strong>Rozšíření:</strong> Střední Asie<br /><strong>Ekologie:</strong> horské stepi</p>

Iris stolonifera

Mohutnější kosatec s nevětvenými stonky. Stonek je zakončen vějířkem obvykle se dvěma květy. Zaškrcovaný oddenek vytváří tenčí postranní stolony (podzemní výhonky). Pro nápadné květy se používá při šlechtění moderních kosatců. (foto: Shutterstock)

Sekce: Regelia
Výška: 60 cm
Rozšíření: Střední Asie
Ekologie: horské stepi

<h3><em>Iris arenaria (Kosatec písečný)</em></h3><p>Drobný, žlutě kvetoucí kosatec. Oddenek je zaškrcovaný, v místě pupenu rozšířený, vytváří stolony. Krátký stonek nese dva až tři květy. Jde o jediný arilový kosatec, jenž roste i u nás, velmi vzácně se vyskytuje na Jižní Moravě. Podobné, blízce příbuzné druhy rostou na Sibiři <em>(Iris flavissima, Iris humilis)</em>, jejich taxonomie však zatím není jasná. <em>(foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaer, CC BY-SA 3.0)</em></p><p><strong>Sekce:</strong> <em>Psammiris</em><br /><strong>Výška:</strong> 10 cm<br /><strong>Rozšíření:</strong> střední Evropa<br /><strong>Ekologie:</strong> skalní stepi, písčiny<br /><strong>Status:</strong> silně ohrožený druh ČR</p>

Iris arenaria (Kosatec písečný)

Drobný, žlutě kvetoucí kosatec. Oddenek je zaškrcovaný, v místě pupenu rozšířený, vytváří stolony. Krátký stonek nese dva až tři květy. Jde o jediný arilový kosatec, jenž roste i u nás, velmi vzácně se vyskytuje na Jižní Moravě. Podobné, blízce příbuzné druhy rostou na Sibiři (Iris flavissima, Iris humilis), jejich taxonomie však zatím není jasná. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaer, CC BY-SA 3.0)

Sekce: Psammiris
Výška: 10 cm
Rozšíření: střední Evropa
Ekologie: skalní stepi, písčiny
Status: silně ohrožený druh ČR

ReklamaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)

Válka
Revue

Ve dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy  zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)

Historie

Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)

Věda

Cena za litr nejkvalitnějšího ručně vyráběného arganového oleje se může vyšplhat až k šesti tisícům korun. (foto: Unsplash, Chelsea shapouriCC0)

Zajímavosti

Vizualizace erupce na magnetaru. (ilustrace: NASA's Goddard Space Flight CenterCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907