Kráska z Poissy: Vila Savoye je mistrovské dílo moderní architektury

Největší osobnost novodobého stavitelství, Le Corbusier, postavil nedaleko Paříže rodinné venkovské sídlo a propojil v něm všech svých Pět bodů moderní architektury

07.03.2020 - Nikol Patíková



Na předměstí francouzské metropole stojí jeden ze skvostů moderního stavitelství. Vila, jež vznikla mezi léty 1928 a 1931, měla původně sloužit coby venkovské sídlo rodiny Savoye. Návrhem byl pověřen největší architekt 20. století, Švýcar Le Corbusier. Za úkol dostal vytvořit rodinné útočiště: Žádné zvláštní požadavky nezazněly a veškerou iniciativu měl v rukou stavitel. 

Estetika vede 1:0

Švýcar dům navrhl podle svých Pěti bodů moderní architektury (viz Pět tezí stavitele): Vila tak spočívá na sloupech, takže působí vzdušně a v přízemí zbývá dost místa pro zeleň. Díky sloupům, které nesou všechna podlaží, nechybí ani volný půdorys. Umožňuje to členit prostor příčkami, jež nemusejí být nosné, ale plní estetickou funkci. Na střeše se pak nachází zahradní terasa. Samozřejmost tvoří proslulá volná průčelí a pásová okna, jimiž dovnitř proniká světlo po celý den.

TIP: Brněnský skvost: Vila Tugendhat patří k nejdražším stavbám u nás!

Ačkoliv se vila považuje za mistrovské dílo moderní architektury, obecně se také ví, že život v domě, jenž měl poskytovat především únik z rušného velkoměsta, zas tak pohodlný nebyl. Le Corbusier dostal naprostou svobodu, co se týče teoretické práce a nápadů – ale vytvořit harmonii, v níž se snoubí funkčnost i estetika, se mu nepodařilo. I dnes se zdá, že krása budovy stále zastiňuje praktické potřeby, které by umožňovaly v ní pohodlně žít.

Vila přežila několik návrhů na zbourání a v roce 1965 se nakonec stala oficiální francouzskou historickou památkou. V letech 1985–1997 prošla důkladnou rekonstrukcí a nyní celoročně vítá návštěvníky. 

Pět tezí stavitele

Pět bodů moderní architektury (funkcionalismu) z Le Corbusierova pera shrnovalo zásadní vymoženosti tehdejší techniky: sloupy – uvolní přízemí pro zeleň a pohyb; zahrada na ploché střeše – nahradí zeleň, jež musela domu ustoupit; volný půdorys – sloupy nesoucí všechna patra dovolují členit prostor nenosnými příčkami; pásová okna – lze je vést mezi sloupy; volné průčelí – pro svobodné řešení oken a průčelí.


Další články v sekci