Brněnský skvost: Vila Tugendhat patří k nejdražším stavbám u nás!

28.12.2019 - Jindřich Kačer

Vila Tugendhat v brněnských Černých polích, jedinečná památka z moderní doby, je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO zcela po právu


Reklama

Když se stavěla vila Tugendhat, měl tehdy architekt k dispozici naprosto neomezený rozpočet. Dokážete si představit, jak pohádkové sídlo byste si dnes mohli vybudovat za takovýchto podmínek? Nakonec se náklady vyšplhaly k 8 milionům prvorepublikových československých korun. Nemá smysl přepočítávat to na dnešní cenu, ale pro ilustraci: běžný rodinný dům se tehdy dal postavit zhruba do 50 000 Kčs, opravdu luxusní stavba zhruba za trojnásobek. 

Stavba evropského významu

Ale zdaleka nešlo jen o nějaké bydlení pro zbohatlíky. Za tyto velké peníze vznikl skutečný architektonický klenot. Vilu Tugendhat navrhl pro manžele Gretu a Fritze Tugendhatovi v letech 1929–1930 německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Tato stavba je dnes označována za nejvýznamnější Miesovo předválečné dílo a současně za jeho nejautentičtěji zachovanou stavbu v Evropě.

Jde o unikátní umělecké dílo ve smyslu konstrukce, prostorového uspořádání, interiérového vybavení, technického zázemí i začlenění do přírodního rámce. Poprvé v dějinách architektury byla v privátním domě užita ocelová nosná konstrukce. V interiérech jsou vzácné materiály – onyx z Maroka, italský travertin, dýhy z exotických asijských dřevin. Architekt navrhl rovněž vnitřní vybavení domu – zvláště sedací nábytek dnes patří k designérským ikonám 20. století. Zcela výjimečné na svou dobu bylo technické zázemí vily – teplovzdušné vytápění a chlazení, elektrické spouštění oken, fotobuňka u vstupu.

I přes obrovské náklady však manželé neužívali vilu ani 10 let, protože kvůli svému židovskému původu museli roku 1938 utéct do Švýcarska. Přes válku pak vilu zabralo gestapo a v roce 1945 ji při osvobozování necitlivě zdevastoval jezdecký oddíl maršála Malinovského, který dokonce používal spodní patro jako stáj pro koně. V letech 2010 až 2012 prošla stavba i se zahradou památkovou obnovou a restaurací, díky níž byla uvedena do podoby svého vzniku v roce 1930. Od března 2012 je vila opět přístupná veřejnosti jako instalovaná památka moderní architektury.

Slavná stěna

Prostor vily je rozčleněn do tří pater. V horním patře je přijímací hala, oddělené ložnice manželů Tugendhatových i s koupelnou a toaletou, dva dětské pokoje a pokoj vychovatelky. Vše doplňuje rozlehlá terasa a patří sem také byt pro správce a garáž pro dvě auta. Garáž v horním patře? Ano, je to logické, protože pouze toto patro je otevřené i do ulice, zatímco spodní dvě patra jsou umně zakomponována do prostoru zahrady, takže z druhé strany nejdou vidět.

TIP: Secesní skvost v srdci Brna: Kde vyrůstala budoucí paní Tugendhatová?

Prostřední patro sloužilo jako obytná a reprezentativní část. Jde o největší volný prostor vily, jehož impozantní vzhled a vybavení vykresluje především onyxová stěna, která pod určitým úhlem propouští sluneční paprsky a mění se tak její barva – jen ta samotná stála asi 200 000 korun. Spodní patro pak bylo vyhrazeno služebnictvu a technickému zázemí (strojovna vzduchotechniky, kotelna, strojovna pro elektrické spouštění oken, prádelna, fotokomora, místnost pro kožichy). 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907