Rostliny nejsou tak mlčenlivé, jak jsme si doposud mysleli
Odborníci již dříve zjistili, že když rostliny zasáhne stres, ať je to horko, zima, sucho nebo třeba návštěva býložravce, může se to projevit na jejich barvě, vůni nebo tvaru. Izraelští vědci pojali výstřední nápad, že budou stresované rostliny nahrávat, zda nevydávají i nějaké zvuky. A ono jim to vyšlo.
Nejprve trápili rajčata a tabák suchem, ořezali je, nebo jim jinak znepříjemnili život. Pak na ně zaměřili citlivé mikrofony. Ukázalo se, že stresované rostliny „křičí“ v oblasti ultrazvuku. Jsou mnohem hlučnější, než stejné rostliny, které nebyly jinak stresované. Dokonce vyšlo najevo, že rostliny vydávají různé zvuky podle toho, jak jsou stresované.
TIP: Phytl Signs: Budeme si v budoucnu povídat s rostlinami?
Badatelé jsou přesvědčeni, že jejich objev může změnit náš pohled na říši rostlin. Ve výzkumu se uplatnila umělá inteligence, která dokázala rozeznat zvuky stresovaných rostliny od okolního šumu. Dokonce se naučila rozeznat podle „křiku“ jestli je rostlina suchá nebo ořezaná.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiPavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)