Kriminalistům pomáhá inteligence, která cvičila evropské astronauty

29.01.2018 - Stanislav Mihulka

Umělá inteligence z kosmického programu skvěle analyzuje záznamy a hledá souvislosti. Proč ji tedy nevyužít při vyšetřování zločinů?

Umělá inteligence -<p>Strojové inteligence se už chystají na vyšetřování zločinů</p>
Umělá inteligence -

Strojové inteligence se už chystají na vyšetřování zločinů


Reklama

Policejní stanice si možná brzy nebudou najímat ani tak lidské policisty, jako strojové inteligence. Vyšetřovatelé ve Velké Británii a Belgii právě testují umělou inteligenci, která by jim měla pomoci s tříděním a hodnocením dostupných důkazů při vyšetřování zločinů.

Jde o systém VALCRI (Visual Analytics for Sense-Making in Criminal Intelligence), který vznikl ze softwaru původně určeného pro výcvik astronautů. Evropská vesmírná agentura ESA s tímto softwarem cvičila adepty pro lety na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Interaktivní program připravoval astronauty na práci v evropském výzkumném modulu Columbus, který je součástí stanice.

TIP: Umělá inteligence není všemocná: V rozpoznávání dětské pornografie zatím selhává

Tento systém kombinuje algoritmy strojového učení s analýzami obrazu. Proto je VALCRI výjimečně užitečný při zpracování tisícovek hodin záznamů z kamer a prohledávání milionů položek policejních záznamů. Dovede z nich vytěžit podstatné informace a souvislosti, které by lidé hledali velmi dlouho, a tím vyšetřovatelům usnadní řešení zločinů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Opevněný palác Amer sloužil v letech 1592–1728 jako sídlo vládnoucích mahárádžů.

Zajímavosti

Objímání v experimentu. Vlevo objetí křížem

Věda

Modropláštníci nádherní (Malurus cyaneus) zpívají svým nevylíhlým zárodkům zvláštní signál, který je obranou proti hnízdnímu parazitizmu kukačky bronzové (Chalcites basalis).

Příroda

Jedna z dávných galaxií, objevených v rádiové oblasti

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907