Kriminalistům pomáhá inteligence, která cvičila evropské astronauty

29.01.2018 - Stanislav Mihulka

Umělá inteligence z kosmického programu skvěle analyzuje záznamy a hledá souvislosti. Proč ji tedy nevyužít při vyšetřování zločinů?

Umělá inteligence -<p>Strojové inteligence se už chystají na vyšetřování zločinů</p>
Umělá inteligence -

Strojové inteligence se už chystají na vyšetřování zločinů


Reklama

Policejní stanice si možná brzy nebudou najímat ani tak lidské policisty, jako strojové inteligence. Vyšetřovatelé ve Velké Británii a Belgii právě testují umělou inteligenci, která by jim měla pomoci s tříděním a hodnocením dostupných důkazů při vyšetřování zločinů.

Jde o systém VALCRI (Visual Analytics for Sense-Making in Criminal Intelligence), který vznikl ze softwaru původně určeného pro výcvik astronautů. Evropská vesmírná agentura ESA s tímto softwarem cvičila adepty pro lety na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Interaktivní program připravoval astronauty na práci v evropském výzkumném modulu Columbus, který je součástí stanice.

TIP: Umělá inteligence není všemocná: V rozpoznávání dětské pornografie zatím selhává

Tento systém kombinuje algoritmy strojového učení s analýzami obrazu. Proto je VALCRI výjimečně užitečný při zpracování tisícovek hodin záznamů z kamer a prohledávání milionů položek policejních záznamů. Dovede z nich vytěžit podstatné informace a souvislosti, které by lidé hledali velmi dlouho, a tím vyšetřovatelům usnadní řešení zločinů.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907