Kriminalistům pomáhá inteligence, která cvičila evropské astronauty

29.01.2018 - Stanislav Mihulka

Umělá inteligence z kosmického programu skvěle analyzuje záznamy a hledá souvislosti. Proč ji tedy nevyužít při vyšetřování zločinů?

Umělá inteligence -<p>Strojové inteligence se už chystají na vyšetřování zločinů</p>
Umělá inteligence -

Strojové inteligence se už chystají na vyšetřování zločinů


Reklama

Policejní stanice si možná brzy nebudou najímat ani tak lidské policisty, jako strojové inteligence. Vyšetřovatelé ve Velké Británii a Belgii právě testují umělou inteligenci, která by jim měla pomoci s tříděním a hodnocením dostupných důkazů při vyšetřování zločinů.

Jde o systém VALCRI (Visual Analytics for Sense-Making in Criminal Intelligence), který vznikl ze softwaru původně určeného pro výcvik astronautů. Evropská vesmírná agentura ESA s tímto softwarem cvičila adepty pro lety na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Interaktivní program připravoval astronauty na práci v evropském výzkumném modulu Columbus, který je součástí stanice.

TIP: Umělá inteligence není všemocná: V rozpoznávání dětské pornografie zatím selhává

Tento systém kombinuje algoritmy strojového učení s analýzami obrazu. Proto je VALCRI výjimečně užitečný při zpracování tisícovek hodin záznamů z kamer a prohledávání milionů položek policejních záznamů. Dovede z nich vytěžit podstatné informace a souvislosti, které by lidé hledali velmi dlouho, a tím vyšetřovatelům usnadní řešení zločinů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bubliny metanu v jezeře Big Trail Lake. (foto: NASA, Sofie BatesCC BY-SA 4.0)

Věda
Historie

Magellanova mračna jsou trpasličí galaxie, které věrně provázejí Mléčnou dráhu po dlouhé miliardy let. (foto: ESO, J. C. MuñozCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Na mnoha snímcích Duhové hory můžete vidět nereálné barvy, které jsou výsledkem masivní barevné saturace. Tato fotografie je jen mírně upravený záběr pořízený za hezkého počasí. (foto: Shutterstock)

Příroda

Standardní skotská se destiluje dvakrát a na její chuti se vedle surovin podepisuje i tvar kotlů. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Mezi členy posádky nejoblíbenější modul Cupola poskytuje jedinečné výhledy na Zemi i příležitost pro jejich zvěčnění. To druhé je ovšem složitější, než by se mohlo zdát. Jak vysvětluje Thomas Pesquet, polovinu dobrého výsledku tvoří příprava. Pořizování konkrétních snímků proto začíná plánováním v navigačním softwaru, který umožňuje vyhledat cíle v připraveném katalogu. Zároveň ukazuje, kde je právě den a noc, dále předpověď počasí, a hlavně budoucí oběžné dráhy stanice. Právě ty často představují limitující faktor. A pak – pokud ISS právě prolétá nad vybranou oblastí a výhled nekalí oblačnost – může vše zhatit nabitý pracovní harmonogram. Kosmonaut si přece jen nemůže od rozdělaného úkolu odskakovat, kdy se mu zachce... (foto: NASA, Thomas PesquetCC BY-NC-ND 2.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907