Krvavá sibiřská řeka: Co způsobilo její náhlé a neobvyklé zbarvení

19.10.2016 - Vilém Koubek

Krvavá řeka Daldykan -<p>Chemikálie uniklé z továrny zbavily sibiřskou řeku Daldykan do ruda.</p>
Krvavá řeka Daldykan -

Chemikálie uniklé z továrny zbavily sibiřskou řeku Daldykan do ruda.


Reklama

Sibiřská řeka Daldykan nedaleko města Norilsk takřka ze dne na den změnila barvu na krvavě rudou. Mnozí změnu přisuzují zásahu shůry; vyšetřování ruského Ministerstva přírodních zdrojů a životního prostředí však odhalilo, že za neobvyklým jevem stojí chemikálie, které unikly z přilehlé továrny Norilsk Nickel.

Mluvčí podniku potvrdil, že jedna z průmyslových hrází nevydržela nápor nedávných dešťů a do vodního toku prosákly železité soli. Zbarvení by ovšem údajně nemělo přetrvat dlouho a neohrozí obyvatele města ani život v řece.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ProfimediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907