Krvavý pohled planetární mlhoviny Helix

21.09.2016 - Martin Reichman

Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) -<p>Rudě zářící prach mohl podle vědců vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.</p>
Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) -

Rudě zářící prach mohl podle vědců vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.


Reklama

Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) je nejbližší a současně také nejjasnější planetární mlhovina na obloze. Nalezneme ji v souhvězdí Vodnáře přibližně 650 světelných let od Země. V malém dalekohledu ji uvidíme jako mlhavý obláček, na fotografiích z velkých dalekohledů se však ukáže v plné kráse i se svou mateřskou hvězdou uprostřed, kterou je bílý trpaslík s povrchovou teplotou okolo 130 000 °C.

Snímek Spitzerova kosmického dalekohledu odhaluje, že centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely naznačují, že tuto záři vytváří prach z disku trosek, přestože materiál mlhoviny byl z hvězdy vyvržen již před mnoha tisíci lety. Vědci odhadují, že zářivý prach mohl vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mladý krab pobřežní v typicky zelené barvě

Věda
Historie
Vesmír

Welwitschie podivná je jediným rostlinným druhem svého rodu. Tato dvoudomá rostlina má většinou pouze dva protilehlé, stále dorůstající listy.

Příroda

Nebeská houpačka 

kategorie: Křídla | kde: Rakousko | autor: Philip Platzer

Každé dítě se chce houpat výš a ještě výš, až se nohama dotkne nebe. Marco Fürst to dotáhl nejdál, když se 1 500–2 000 metrů nad zemí zhoupl na stometrové lanové houpačce zavěšené na horkovzdušném balonu.

Revue

U rostlinných přípravků úřady nevyžadují před jejich uvedením na trh klinické testy účinnosti.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907