Krvavý pohled planetární mlhoviny Helix

21.09.2016 - Martin Reichman

Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) -<p>Rudě zářící prach mohl podle vědců vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.</p>
Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) -

Rudě zářící prach mohl podle vědců vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.


Reklama

Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) je nejbližší a současně také nejjasnější planetární mlhovina na obloze. Nalezneme ji v souhvězdí Vodnáře přibližně 650 světelných let od Země. V malém dalekohledu ji uvidíme jako mlhavý obláček, na fotografiích z velkých dalekohledů se však ukáže v plné kráse i se svou mateřskou hvězdou uprostřed, kterou je bílý trpaslík s povrchovou teplotou okolo 130 000 °C.

Snímek Spitzerova kosmického dalekohledu odhaluje, že centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely naznačují, že tuto záři vytváří prach z disku trosek, přestože materiál mlhoviny byl z hvězdy vyvržen již před mnoha tisíci lety. Vědci odhadují, že zářivý prach mohl vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907