Krvavý pohled planetární mlhoviny Helix

21.09.2016 - Martin Reichman

Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) -<p>Rudě zářící prach mohl podle vědců vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.</p>
Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) -

Rudě zářící prach mohl podle vědců vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.


Reklama

Planetární mlhovina Helix (NGC 7293) je nejbližší a současně také nejjasnější planetární mlhovina na obloze. Nalezneme ji v souhvězdí Vodnáře přibližně 650 světelných let od Země. V malém dalekohledu ji uvidíme jako mlhavý obláček, na fotografiích z velkých dalekohledů se však ukáže v plné kráse i se svou mateřskou hvězdou uprostřed, kterou je bílý trpaslík s povrchovou teplotou okolo 130 000 °C.

Snímek Spitzerova kosmického dalekohledu odhaluje, že centrální hvězda mlhoviny je ponořena do překvapivě jasné infračervené záře. Modely naznačují, že tuto záři vytváří prach z disku trosek, přestože materiál mlhoviny byl z hvězdy vyvržen již před mnoha tisíci lety. Vědci odhadují, že zářivý prach mohl vzniknout srážkami objektů v místě podobnému Kuiperovu pásu nebo kometárnímu Oortovu mračnu v naší vlastní Sluneční soustavě.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech, Spitzer Space Telescope

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Templáři bývali ve výběru daní efektivnější než panovník – což vyvolávalo nenávist šlechticů.

Zajímavosti

Významným zdrojem ultrajemných částic je spalování – doprava, vytápění, průmyslová výroba, lesní požáry a výbuchy sopek.

Věda
Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) prozkoumal nová data roveru Curiosity z Marsu a zjistil, že se na rudé planetě nečekaně pohybuje hladina kyslíku. 

Vesmír

Uvítání v Římě. Ne vždy čekaly na americké vojáky jen polibky mladých dívek

Válka

Jestliže výše postavený šimpanz přihlíží tomu, jak probíhá čištění srsti mezi dvěma níže postavenými jedinci, skončí očista mnohem dřív

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907