Krvavý střet katolíků a hugenotů: V Paříži se odehrála Bartolomějská noc

Bartolomějská noc -<p>Bartolomějská noc</p>
Bartolomějská noc -

Bartolomějská noc

24 . 8 . 1572

Reklama

Desetiletí náboženských válek ve Francii spělo z 23. na 24. srpna 1572 ke krvavému vyústění, zvaném historiky Bartolomějská noc. V rámci svatebních oslav Jindřicha Navarrského a Markéty z Valois, která měla smířit katolíky a hugenoty, proběhl plánovaný masakr francouzských nekatolíků. Pod diktátem krále Karla IX. a jeho matka Kateřiny Medicejské započalo hromadné vraždění, které se šířilo z Paříže na venkov a vyžádalo si tisíce obětí. Klid ale Francii nepřineslo. Na ukončení náboženského neklidu si musela ještě pár let počkat.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Koalové na Klokaním ostrově nikdy neviděli člověka a záchrana ze spáleného lesa je pro ně velmi stresující.

Zajímavosti
Revue

Americké konopí na předpis má více THC, než je nutné, a nejspíš i více, než je zdrávo.

Věda
Vesmír

Život dobrovolců s sebou nesl nebezpečí komolení češtiny

Historie

Čarokrásní otakárci

V naší přírodě se můžete setkat se dvěma opravdovými klenoty: otakárkem fenyklovým a otakárkem ovocným. Je potěšitelné, že zatímco v nedávno minulých časech byl jejich výskyt velmi vzácný, v posledních letech se s nimi můžete setkat častěji. Přestože se v literatuře dočtete, že otakárek ovocný je v našich krajích vzácnější než fenyklový, moje osobní zkušenost to nepotvrzuje: ovocného vídám mnohonásobně častěji.

Otakárek fenyklový (Papilio machaon) připomíná krasavce z tropů. Od ovocného se liší kresbou na křídlech, sytější základní barvou (béžovou až žlutou), červenými oky a kratšími ostruhami. I tento motýl je skvělým letcem, oddávajícím se hilltoppingu. Je dvougenerační, v nejteplejších oblastech jižní Moravy až třígenerační. Dospělci létají od konce dubna do září. Housenky se živí na miříkovitých rostlinách – např. na mrkvi, kopru, kmínu, fenyklu, bedrníku atd.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907