Krvavý střet katolíků a hugenotů: V Paříži se odehrála Bartolomějská noc

- Redakce Živá historie

<p>Bartolomějská noc podle Françoise Duboise.</p>

Bartolomějská noc podle Françoise Duboise.

24 . 8 . 1572

Reklama

Desetiletí náboženských válek ve Francii spělo z 23. na 24. srpna 1572 ke krvavému vyústění, zvaném historiky Bartolomějská noc. V rámci svatebních oslav Jindřicha Navarrského a Markéty z Valois, která měla smířit katolíky a hugenoty, proběhl plánovaný masakr francouzských nekatolíků.

Pod diktátem krále Karla IX. a jeho matky Kateřiny Medicejské započalo hromadné vraždění, které se šířilo z Paříže na venkov a vyžádalo si tisíce obětí. Klid ale Francii nepřineslo. Na ukončení náboženského neklidu si musela ještě pár let počkat.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907