Která další sonda překročí heliopauzu, tedy oblast vlivu Slunce?

01.01.2020 - Michal Švanda

Oba Voyagery jsou už za heliopauzou, která další sonda je může napodobit?

<p><strong>Pioneer 10</strong> překonal jako první sonda hlavní pás planetek a v roce 1973 prolétl kolem Jupitera. Nyní míří ven ze Sluneční soustavy rychlostí 2,6 AU za rok.</p>

Pioneer 10 překonal jako první sonda hlavní pás planetek a v roce 1973 prolétl kolem Jupitera. Nyní míří ven ze Sluneční soustavy rychlostí 2,6 AU za rok.


Reklama

Pojmem „heliopauza“ označujeme hranici plazmového vlivu Slunce, tedy vrstvičku, na níž se vyrovnává dynamické působení slunečního větru s působením mezihvězdného plazmatu. Heliopauza ohraničuje tzv. heliosféru neboli oblast dominantního plazmového vlivu naší hvězdy. Má přitom jen málo společného s hranicemi Sluneční soustavy – ty leží mnohem dál, v místech, kde se vyrovnává gravitační vliv naší centrální stálice a okolních hvězd. 

Heliopauzu překročily již dvě sondy, a pohybují se tak v mezihvězdném prostředí: Voyager 1 ji překonal 25. srpna 2012, Voyager 2 pak 5. listopadu 2018. Uvedený milník změřily přístroje na palubě obou automatů, neboť vlastnosti okolní látky na opačných stranách hranice se výrazně liší. 

TIP: Je to oficiální! Americká sonda Voyager 2 vstoupila do mezihvězdného prostoru

Na cestě ze Sluneční soustavy se ovšem nacházejí ještě tři sondy: jednak Pioneery 10 a 11, vypuštěné v 70. letech, a dále New Horizons, jež prolétla kolem Pluta a nedávno také okolo planetky Ultima Thule. Vyjdeme-li z posledního známého vektoru rychlosti zmíněných automatů a pomocí modelu odhadneme vzdálenost heliopauzy ve směru jejich letu (odhad přitom může zatížit velká chyba, neboť daná hranice není statická a reaguje na nejrůznější podněty od Slunce i z okolního prostoru), zjistíme, že další „v pořadí“ je Pioneer 11 zhruba v roce 2027, následovaný New Horizons kolem roku 2043 a jako poslední Pioneer 10 přibližně v roce 2057. Od již nefungujících Pioneerů se o překročení heliopauzy nedozvíme, existuje však velká šance, že sondu New Horizons zastihne její přechod v dobrém technickém stavu.  

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907