Kuplířka v nemilosti: Čím hraběnka Larischová rozhněvala svou tetu Sissi?

Jakou roli sehrála hraběnka Larischová, oblíbená neteř císařovny Sissi, při sebevraždě jejího syna? A jaký k němu měla vztah? Víme jen, že po tragédii musela okamžitě opustit Vídeň!

02.06.2022 - Jana Ládyová



Její příchod na svět nepatřil zrovna k těm nejšťastnějším. Marie Larischová se roku 1858 narodila s cejchem nemanželského dítěte krásné herečce Henriettě Mendelové a Ludvíkovi Bavorskému, prvorozenému synovi bavorského vévody Maxe. Mimochodem, Ludvík byl bratrem císařovny Alžběty zvané Sissi. Takové milostné avantýry, které obvykle nezůstávaly bez následků, nebyly v šlechtických kruzích vůbec ničím neobvyklým. Většinou končívaly tak, že musela být budoucí matka vůbec ráda, když se mohla provdat za nějakého náhradního otce z řad měšťanstva. 

Baronka z Wallersee

Jenže Ludvík Bavorský byl čestný muž a aby se mohl s milovanou Henriettou oženit, vzdal se kvůli ní raději svého prvorozeneckého práva. Sňatek, který se konal v květnu 1859 po narození druhého společného dítěte – syna Karla Emanuela, byl samozřejmě morganatický. Henrietta byla sice povýšena na baronku z Wallersee, nicméně žádné dědické nároky z toho pro její děti neplynuly.

Malá Marie, jejíž bratříček zemřel coby tříměsíční miminko, zůstala jedináčkem. Otec, který si přál syna, ji vychovával jako chlapce. Dcerka dostávala v dětství naprostou volnost, podobně jako kdysi její otec a vlastně všichni jeho sourozenci včetně budoucí císařovny Sissi. Marie milovala jízdu na koni. Byla mimořádně odvážná, jezdila jako ďábel, čímž si získala nejen přízeň svého otce, ale i tety Sissi.

Té byla představena coby jedenáctiletá v roce 1869 – to právě začínala růst do krásy. Obě si okamžitě padly do oka a po několika letech přerostl příbuzenský vztah v důvěrné přátelství. Sissi chtěla mít Marii stále nablízku a svěřovala se jí se svým „těžkým osudem císařovny“. Zejména Mariina matka považovala za vyznamenání, že má jejich dcera tak blízký vztah s rakouskou císařovnou. I když ji povýšili do šlechtického stavu, Henrietta Mandelová zažívala kvůli svému nízkému původu ústrky. A tak doufala, že Sissi najde pro dcerku vhodnou partii. 

Marie flirtovala i se svým bratránkem, stejně starým následníkem trůnu Rudolfem. Možná doufala, že by se mohla stát v budoucnu i ona císařovnou. Jenže Rudolf, ač nebýval k ženským půvabům imunní, podle všeho nejevil o vyzývavou sestřenku zájem. To ale neznamenalo, že by nemohl využívat jejích služeb, jak se ostatně později ukázalo. 

Ženich dle císařovny

Císařovna Sissi nakonec našla Marii vhodného ženicha ve slezském hraběti Georgu Larischovi, který ale vůbec neodpovídal Mariiným romantickým představám. Nakonec se ovšem tetinu přání podřídila. Jak jinak? Manželství uzavřené v roce 1877 na zámku v Gödöllő nebylo vůbec šťastné. Marie se ve Slezsku zoufale nudila a svého muže nesnášela. Uvítala, že ji císařovna jmenovala svou dvorní dámou a jejího manžela komořím. 

Ačkoli hraběnka Larischová přivedla na svět hned v prvních letech svého manželství dvě děti, stále častěji musela dělat společnost Sissi nebo její nejmladší dceři Marii Valerii. Nevadilo jí to. Od císařovny se v té době prakticky nehnula ani na krok. Nenechala si ujít žádný dvorní ples, navštěvovala operu a využila každičkou příležitost, kde by mohla dokázat, že je důležitou součástí císařské rodiny. I tak se nudila, a proto si pořídila milence Henriho Baltazziho. Bylo veřejným tajemstvím, že právě on se měl stát otcem hned dvou Mariiných dětí, i když ty oficiálně nesly jméno hraběte Larische.  

Nad poměry

Ač Marie vyrůstala skromně, velmi rychle si zvykla na přepych. A ne ledajaký! Vedla nákladný život – dobré pro ni bylo vždy jen to nejlepší. Začala se zadlužovat. Její dluhy nejdříve splácel manžel, ale brzy mu došla trpělivost. Neměl důvod dál podporovat nevěrnou choť. Marie tedy musela hledat jiné zdroje. Na císařovnu se obrátit netroufala, a tak se jejími pravidelnými sponzory stali milenec Baltazzi a korunní princ Rudolf. Když si ale Rudolf musel začít brát úvěry u barona Rothschilda, začal to být problém. 

Henri Baltazzi seznámil Marii Larischovou se svou sestrou Helenou, provdanou Vetserovou. Ta neměla ve Vídni zrovna valnou pověst. Udržovala totiž tajný poměr s korunním princem Rudolfem. Když se její sotva dospělá dcera Marie, zvaná Mary, do Rudolfa bláznivě zamilovala, nesměla se o tom matka Helena dozvědět. Do celé záležitosti byla zasvěcená právě Marie Larischová, která milencům organizovala tajná dostaveníčka. To byl nejspíš také jeden z důvodů, proč Rudolf Marii Larischovou finančně dotoval. 

Skandál

Právě 28. ledna 1889 byla Marie Larischová viděna v kočáře s Mary Vetserovou v blízkosti Hofburgu. A o pár hodin později odcestovala Mary i korunní princ Rudolf do Mayerlingu. Odjeli pochopitelně každý zvlášť vlastním kočárem. Za dva dny byli oba nalezeni mrtví. Co se stalo? Na celou tragédii, o níž byly od té doby popsány tuny papíru, uvalila císařská rodina zpočátku informační embargo a později mlžila, jak to jen šlo… Ztráta jediného syna znamenala pro císařské manžele skutečnou tragédií! Neuvědomovali si, jak moc se na duševním zdraví korunního prince oba podepsali. Zoufalé signály, které už delší čas vysílal, i jeho chátrající zdraví, brali rodiče na lehkou váhu. 

Přesné okolnosti společné sebevraždy Rudolfa a Mary nebyly nikdy oficiálně zveřejněny – o to více spekulací vyvolávaly. Císařovna Sissi však měla jasno. Marii Larischovou nazvala kuplířkou a nadobro s ní skoncovala. Mariina slibně se rozvíjející kariéra u vídeňského dvora skončila ze dne na den. Teta jí spoluvinu na synově smrti, o níž byla skálopevně přesvědčená až do konce svého života, nedokázala odpustit.

Další osudy 

Na Larischovou čekalo ještě dalších padesát let života. Už zdaleka ne tak idylických. Když se s ní v roce 1896 její manžel Georg rozvedl, uchýlila se do Bavorska. Zůstala úplně bez prostředků, a tak stále vymýšlela, jak se dostat k penězům. Nejjednodušší se jí jevilo vydírání. Vyhrožovala císaři, že prozradí důvěrné informace, s nimiž se jí svěřila císařovna v dobách jejich přátelství. František Josef I. se všemožně snažil skandálu zabránit, a tak zaplatil celkem asi 400 tisíc korun, jen aby intimnosti ze života jeho milované Sissi nevyšly najevo. 

Protože vypadala Marie stále dobře, nechtěla zůstat po rozvodu sama. Ještě před čtyřicítku se provdala za operního pěvce Ottu Brukse. Šťastná ale podle všeho moc nebyla ani v tomto manželství. Na počátku první světové války Marii zemřel druhý manžel, a tak se přihlásila na západní frontu coby sestra Červeného kříže. 

TIP: Tajemný Mayerling: Nešťastný konec korunního prince Rudolfa

Po válce pak dostala nabídku hrát sama sebe ve filmu o císařovně Sissi. Deset let po smrti svého druhého manžela se provdala v roce 1924 potřetí – za amerického farmáře Williama H. Meyerse, s ním žila na Floridě. I tentokrát šlápla vedle! Z Henryho se vyklubal tyran, a tak ho po dvou letech opustila. Poté pracovala jako uklízečka v New Jersey. Po návratu do Německa žila v nuzných poměrech v Augsburgu.

Když v roce 1935 vydala knihu vzpomínek Císařovna Alžběta a já, doufala, že si napraví svou pošramocenou reputaci. Marně! Bývalá hraběnka Larischová zemřela v roce 1940 naprosto zapomenutá v jednom augsburgském chudobinci. Později vyšlo najevo, že ji už delší dobu sledovalo gestapo… 


Další články v sekci