Mýty versus realita: Méně známá fakta o císařovně Sissi

03.03.2017 - Jana Ládyová

Jaká byla císařovna Sissi? Mimořádně krásná a bezmezně milovaná? Nebo excentrická a neustále prchající před plněním svých povinností?

Alžběta Bavorská -<p>Sissi se po své svatbě proměnila z veselého děvčete v komplikovanou uzavřenou bytost, která si pustila k tělu jen málokoho</p>
Alžběta Bavorská -

Sissi se po své svatbě proměnila z veselého děvčete v komplikovanou uzavřenou bytost, která si pustila k tělu jen málokoho


Reklama

Kolem císařovny Sissi koluje množství mýtů. Ke vzniku mnohých sama přispěla již za svého života svým nekonvenčním chováním. Ovšem mnohem více jich přinesla doba pozdější, která objevila tu zázračnou možnost komercializace zavražděné císařovny.

Sissi, Sisi nebo Lisi?

Nikde není spolehlivě vysvětleno, jak přišla Alžběta ke své přezdívce a jak se správně píše. Často používaný tvar Sissi vznikl v souvislosti s filmy z padesátých let 20. století, v poslední době se přechází i k formě Sisi.

Sama Alžběta svou mazlivou přezdívku zrovna nemilovala a v dospělosti používala zásadně celé jméno Elisabeth. Dochoval se ale její podpis v jednom z dopisů, nepříliš čitelný a mohl znamenat Sisi nebo i Lisi. Ona sama se ve svých básních vznešeně nazývala Titánií, podle oblíbené Shakespearovy víly ze Snu noci svatojánské.

Sex? Jen to ne!

Hned v prvních letech manželství se ukázalo, jak negativní vztah k sexu Sissi měla. Když se v šestnácti letech vdávala, byla v této oblasti naprosto nepřipravená. Měla ale štěstí. František Josef, ač po ní neskutečně toužil, se jí násilím nezmocnil hned první noc. Choval se k ní ohleduplně a nenaléhal, když viděl v jejích očích děs.

Sissi se cítila ponížená, když druhý den ráno musela veřejně přijmout tzv. jitřní dar pro nevěstu. Šlo o jakési odškodnění za ztrátu panenství, jenže v tomto případě vlastně k ničemu „nedošlo“! Ale František byl formát a žádné intimity neventiloval.

Jenže ani potom nepřišla Sissi milování na chuť. V kontrastu se svým atraktivním zjevem byla ženou vyloženě chladnou. Běda, když se ji František Josef „naštval“! To pak marně škemral u dveří její ložnice prý i několik týdnů!

Byla skutečně tolik oblíbená?

Filmová prezentace Sissi vůbec neodpovídá historické pravdě. Za jejího života se o ní psalo jen velmi málo. Při pátrání v dobovém tisku byste zjistili, že pouze v dobrém. Samozřejmě! Noviny přece podléhaly cenzuře, takže nic negativního se v nich o ní pochopitelně nemohlo objevit.

Sissi ale nebyla oblíbená a všeobecně uctívaná panovnice, veškeré sympatie obyvatel monarchie patřily císaři. Císařovnu, která se Vídni objevovala jen zřídkakdy, chápala veřejnost jako „podivnou dámu“.

Teprve po své smrti se Sissi začala stávat legendou. Po celé říši vznikaly sochy na její počest. Vznikal zkreslený obraz nezištné a laskavé císařovny, jakou nikdy Sissi nebyla. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie 4/2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Schopnost černých děr vysávat materiál z okolí se obvykle přeceňuje.

Vesmír
Zajímavosti

Omamná hlubina | Čína

Na vrcholku hory Tchien-men, tyčící se nad městem Čang-ťia-ťie, stojí buddhistický chrám z 9. století. Jeho návštěva znamenala vždy ohromnou zkoušku odolnosti i odvahy, neboť téměř vertikální vrchol převyšuje okolní krajinu o 1 200 m. Dnes vede nahoru lanovka dlouhá 7,5 km a odvážlivci se pak vydávají na zčásti prosklenou stezku, která skalní stěnu obepíná od roku 2011 a nabízí výhledy budící závrať. (foto: Shutterstock)

Revue

V březnu 1941 totiž 500 commandos kontradmirála Louise Hamiltona přepadlo Němci okupované Lofotské ostrovy. Podařilo se jim získat i část dokumentace k šifrovacímu stroji Enigma.

Válka

V ledem pokrytém Weddellově moři v Antarktidě byla objevena chovná kolonie 60 milionů ryb – unikátní a dříve neznámý ekosystém pokrývá oblast o velikosti Malty.

Věda

Skupina západoasijských cizinců přinášejících dary faraonovi. Jedná se o Kanaánce, nebo o Hyksósy. Muž vedoucí kozorožce núbijského (uprostřed) je patrně hyksós Abiša.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907