Mýty versus realita: Méně známá fakta o císařovně Sissi

03.03.2017 - Jana Ládyová

Jaká byla císařovna Sissi? Mimořádně krásná a bezmezně milovaná? Nebo excentrická a neustále prchající před plněním svých povinností?

Alžběta Bavorská -<p>Sissi se po své svatbě proměnila z veselého děvčete v komplikovanou uzavřenou bytost, která si pustila k tělu jen málokoho</p>
Alžběta Bavorská -

Sissi se po své svatbě proměnila z veselého děvčete v komplikovanou uzavřenou bytost, která si pustila k tělu jen málokoho


Reklama

Kolem císařovny Sissi koluje množství mýtů. Ke vzniku mnohých sama přispěla již za svého života svým nekonvenčním chováním. Ovšem mnohem více jich přinesla doba pozdější, která objevila tu zázračnou možnost komercializace zavražděné císařovny.

Sissi, Sisi nebo Lisi?

Nikde není spolehlivě vysvětleno, jak přišla Alžběta ke své přezdívce a jak se správně píše. Často používaný tvar Sissi vznikl v souvislosti s filmy z padesátých let 20. století, v poslední době se přechází i k formě Sisi.

Sama Alžběta svou mazlivou přezdívku zrovna nemilovala a v dospělosti používala zásadně celé jméno Elisabeth. Dochoval se ale její podpis v jednom z dopisů, nepříliš čitelný a mohl znamenat Sisi nebo i Lisi. Ona sama se ve svých básních vznešeně nazývala Titánií, podle oblíbené Shakespearovy víly ze Snu noci svatojánské.

Sex? Jen to ne!

Hned v prvních letech manželství se ukázalo, jak negativní vztah k sexu Sissi měla. Když se v šestnácti letech vdávala, byla v této oblasti naprosto nepřipravená. Měla ale štěstí. František Josef, ač po ní neskutečně toužil, se jí násilím nezmocnil hned první noc. Choval se k ní ohleduplně a nenaléhal, když viděl v jejích očích děs.

Sissi se cítila ponížená, když druhý den ráno musela veřejně přijmout tzv. jitřní dar pro nevěstu. Šlo o jakési odškodnění za ztrátu panenství, jenže v tomto případě vlastně k ničemu „nedošlo“! Ale František byl formát a žádné intimity neventiloval.

Jenže ani potom nepřišla Sissi milování na chuť. V kontrastu se svým atraktivním zjevem byla ženou vyloženě chladnou. Běda, když se ji František Josef „naštval“! To pak marně škemral u dveří její ložnice prý i několik týdnů!

Byla skutečně tolik oblíbená?

Filmová prezentace Sissi vůbec neodpovídá historické pravdě. Za jejího života se o ní psalo jen velmi málo. Při pátrání v dobovém tisku byste zjistili, že pouze v dobrém. Samozřejmě! Noviny přece podléhaly cenzuře, takže nic negativního se v nich o ní pochopitelně nemohlo objevit.

Sissi ale nebyla oblíbená a všeobecně uctívaná panovnice, veškeré sympatie obyvatel monarchie patřily císaři. Císařovnu, která se Vídni objevovala jen zřídkakdy, chápala veřejnost jako „podivnou dámu“.

Teprve po své smrti se Sissi začala stávat legendou. Po celé říši vznikaly sochy na její počest. Vznikal zkreslený obraz nezištné a laskavé císařovny, jakou nikdy Sissi nebyla. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 historie 4/2016

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Smrt Julia Caesara, těsně před vznikem císařství

Věda

Záběr výbuchu z 16. července 1945 v Novém Mexiku – nechybělo ale zas tak moc, aby atomovou bombu sestrojilo i nacistické Německo. Ve výřezu první atomová bomba odpálená během testu Trinity. (foto: Shutterstock + Wikimedia Commons, Federální vláda Spojených států amerických, CC0)

Zajímavosti

Vytrženo z kontextu

The Furniture Lift | Leandro Erlich

Argentinský umělec Leandro Erlich si pro svou neotřelou instalaci zvolil náměstí ve francouzském Nantes. Přímo nad jeho střed do výšky zhruba deseti metrů umístil kus rohové budovy, k jejímuž oknu vede nábytkový výtah. Erlich si zakládá na realističnosti svých projektů, a výsek stavby se proto jeví velmi uvěřitelně: Nechybějí ani takové detaily jako cihly ve stěnách či prostory pod podlahou. Kus konstrukce vyrobený z ultralehkých materiálů přitom nedrží ve vzduchu žádná pomocná lana – jeho jedinou oporu představuje právě žebřík. (foto: Profimedia)

Revue

Sebereplikující se von Neumannovy sondy by mohly vydávat rádiové záření, které je schopen do veliké vzdálenosti detekovat radioteleskop FAST.

Vesmír

Plamének plotní běžně kvete od června do září, často se však s jeho květy potěšíme i v říjnu a výjimečně dokonce i počátkem listopadu. Plamének dokáže dokonale skrýt dřeviny i ploty, po nichž se pne.

Příroda

Portrét Perchty z Rožmberka, detail obrazu z 19. století, který se nachází na hradě Rožmberk.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907