Květy pestrých barev: Tiché horské zvony luk i skal

16.07.2016 - Cedrik a Štěpánka Haškovcovi

Zvonky představují krásné dekorativní květiny, které nacházíme jak na loukách, tak na skalách, v příkopech u silnic, dokonce i ve spárách zdí, a to od nížin až po vysokohorské pásmo

Zvonky, latinsky Campanuly, jsou vyloženě letní květiny prázdninových dnů. Některé druhy začínají kvést již od června, jiné své okolí zdobí až do září. Latinský i český rodový název je odvozen od tvaru květu, který připomíná zvon – campana. Toto jméno dal rostlinám roku 1542 německý botanik a lékař Leonhard Fuchs.
V přírodě se nachází více než 300 druhů zvonků. Barva květů je většinou modrá nebo s nádechem do fialova až růžova. Existují i výjimky – žlutě nebo bíle kvetoucí zvonky – a jen zcela mimořádně lze v přírodě nalézt bílé formy původně modře kvetoucích druhů, což zřejmě způsobuje defekt (mutace) v syntéze antokyanů – modrého barviva květů.

TIP: Všechny naše kosatce aneb Divocí bratranci zahradních okras

Různá a na pohled někdy velmi nezvyklá jsou také květenství zvonků. Od jednotlivých na zem přisedlých květů, přes shluky připomínající klubka až po husté klasy. Celá řada zvonků roste jen ve vyšších nadmořských výškách, čemuž ve většině případů odpovídá také výška rostliny. Ve vyšších polohách je menší konkurence trav a ostatních rostlin a proto zde mohou být i zvonky nižší. Tím mají také větší šanci odolávat rozmarům horského počasí. Nejvýše položený zvonek – Campanula cenisia, jsem našel až v nadmořské výšce 2 900 metrů v oblasti průsmyku Galibier ve francouzských Alpách. Podívejme se na krásu některých horských zvonků, které u nás většinou nerostou.

Zvoní ve vysokých horách -

Zvoní ve vysokých horách -

Endemit západních Alp -

Endemit západních Alp -

Se stařeckým vousem -

Se stařeckým vousem -

Klubko modrých květů -

Klubko modrých květů -

Jako kvetoucí obilí -

Jako kvetoucí obilí -

K vidění jen v Krkonoších -

K vidění jen v Krkonoších -

Klasy neobvyklých barev -

Klasy neobvyklých barev -

Endemit z východních Karpat -

Endemit z východních Karpat -

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 2009/11

  • Zdroj fotografií: Cedrik a Štěpánka HaškovcoviDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907