Kvůli bezohledné těžbě mohou být brzy v ohrožení světové zásoby písku

29.04.2022 - Stanislav Mihulka

Nová zpráva OSN upozorňuje na bezohlednost přístupu k světovým zásobám písku. Klíčový materiál by se v budoucnu mohl stát nedostatkovým


Reklama

Pokud byste měli uvést příklady surovin, které jsou pro nás významné a přitom se jejich zásoby nebezpečně tenčí, asi jen málokdo by si vzpomněl  na písek. Jak ale varuje nová zpráva Organizace spojených národů s příznačným názvem „Sand and Sustainability: 10 Strategic Recommendations to Avert a Crisis“, zásoby písku rozhodně nejsou nekonečné a současné bezohledné drancování tohoto klíčového materiálu může vyústit ve velkou krizi.

Písek je ve skutečnosti druhým nejvíce využívaným zdrojem na světě, hned po vodě. Uplatňuje se především ve stavebnictví, ale i v mnoha dalších odvětvích. Na rozdíl od vody se ale písek obvykle nepovažuje za strategickou surovinu a náš vztah k písku podle toho vypadá. Prakticky nikoho nenapadne, že by měl s pískem šetřit nebo být uvážlivý při jeho těžbě.

Stavebnictví stojí na písku

Písek je klíčovou složkou betonu, asfaltu i skla a je tudíž velmi významný pro budování infrastruktury. Jak uvádí zmíněná zpráva OSN, každým rokem se ve světě vytěží asi 50 miliard tun písku a štěrku. Z takového množství by bylo možné vybudovat 27 metrů širokou a 27 metrů vysokou zeď, která by obepínala celou planetu.

Písek na Zemi vzniká přirozenými procesy, které pochopitelně neustále běží. Nejsou ale zrovna moc rychlé. Zběsilá intenzita těžby značně přesahuje množství písku, které se přirozeně vytvoří. Z toho plyne, že jednoho dne nejspíš zásoby dostupného písku dojdou.

TIP: Miliony let pustiny: Pouště ve střední Asii jsou starší než 30 milionů let

Koordinátor programu při OSN Pascal Peduzzi k tomu dodává: „Naše zásoby písku nejsou nekonečné a měli bychom ho používat moudře. Abychom dosáhli udržitelného vývoje, bude to chtít řadu změn.“ Těžba písku nejen vyčerpává jeho zásoby, ale má také devastující vliv na krajinu, především pokud jde o pobřežní či mořské ekosystémy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907