Kvůli bezohledné těžbě mohou být brzy v ohrožení světové zásoby písku

Nová zpráva OSN upozorňuje na bezohlednost přístupu k světovým zásobám písku. Klíčový materiál by se v budoucnu mohl stát nedostatkovým

29.04.2022 - Stanislav Mihulka



Pokud byste měli uvést příklady surovin, které jsou pro nás významné a přitom se jejich zásoby nebezpečně tenčí, asi jen málokdo by si vzpomněl  na písek. Jak ale varuje nová zpráva Organizace spojených národů s příznačným názvem „Sand and Sustainability: 10 Strategic Recommendations to Avert a Crisis“, zásoby písku rozhodně nejsou nekonečné a současné bezohledné drancování tohoto klíčového materiálu může vyústit ve velkou krizi.

Písek je ve skutečnosti druhým nejvíce využívaným zdrojem na světě, hned po vodě. Uplatňuje se především ve stavebnictví, ale i v mnoha dalších odvětvích. Na rozdíl od vody se ale písek obvykle nepovažuje za strategickou surovinu a náš vztah k písku podle toho vypadá. Prakticky nikoho nenapadne, že by měl s pískem šetřit nebo být uvážlivý při jeho těžbě.

Stavebnictví stojí na písku

Písek je klíčovou složkou betonu, asfaltu i skla a je tudíž velmi významný pro budování infrastruktury. Jak uvádí zmíněná zpráva OSN, každým rokem se ve světě vytěží asi 50 miliard tun písku a štěrku. Z takového množství by bylo možné vybudovat 27 metrů širokou a 27 metrů vysokou zeď, která by obepínala celou planetu.

Písek na Zemi vzniká přirozenými procesy, které pochopitelně neustále běží. Nejsou ale zrovna moc rychlé. Zběsilá intenzita těžby značně přesahuje množství písku, které se přirozeně vytvoří. Z toho plyne, že jednoho dne nejspíš zásoby dostupného písku dojdou.

TIP: Miliony let pustiny: Pouště ve střední Asii jsou starší než 30 milionů let

Koordinátor programu při OSN Pascal Peduzzi k tomu dodává: „Naše zásoby písku nejsou nekonečné a měli bychom ho používat moudře. Abychom dosáhli udržitelného vývoje, bude to chtít řadu změn.“ Těžba písku nejen vyčerpává jeho zásoby, ale má také devastující vliv na krajinu, především pokud jde o pobřežní či mořské ekosystémy.


Další články v sekci