Kvůli špatnému ovzduší umírá každý rok předčasně 5,5 milionu lidí

16.02.2016 - Martin Reichman

Až 5,5 milionu lidí na celém světě umírá každý rok předčasně kvůli znečištěnému ovzduší. Na vině jsou hlavně emise malých částic vypouštěných z elektráren, továren, automobilů a při spalování uhlí a dřeva


Reklama

Nejvíce předčasných úmrtí se vyskytuje v Číně a Indii, vyplývá z nové studie kanadské University of British Columbia. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za bezpečnou průměrnou roční hustotu PM2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) deset mikrogramů na metr krychlový. Koncentrace prachových částic v Pekingu či Dillí v den, kdy je znečištěné ovzduší, může být vyšší než 300 mikrogramů na metr krychlový.

Dlouhodobé vystavení vysokým koncentracím polétavého prachu poškozuje dýchací a srdeční ústrojí, zkracuje délku života a zvyšuje kojeneckou úmrtnost. Vdechování těchto částic zvyšuje riziko vzniku srdečních chorob, mrtvice, onemocnění dýchacích cest i rakoviny.

Nebezpečnější než AIDS a drogy

Zatímco rozvinuté země učinily za poslední desítky let velký pokrok v boji se znečištěným ovzduším, počet obyvatel, kteří zemřou kvůli špatné kvalitě vzduchu v rozvojových zemích neustále stoupá. Podle studie způsobuje špatná kvalita ovzduší více úmrtí než jiné rizikové faktory, jako jsou například podvýživa, obezita, konzumace alkoholu, užívání drog či nechráněný sex.

TIP: Kolik automobilů dnes brázdí světové silnice?

Podle údajů z roku 2013 se počet předčasných úmrtí v důsledku špatného ovzduší v Číně pohybuje okolo 1,7 milionů za rok. V Indii je to pak 1,5 milionů ročně. V Číně je hlavním zdrojem prachových částic v ovzduší spalování uhlí, v Indii pak spalování dřeva, hnoje, zbytků obilí či dalších materiálů za účelem vaření či topení.

  • Zdroj textu:

    news.ubc.ca, ČTK

  • Zdroj fotografií: University of British Columbia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přemysl Otakar II. a jeho syn Václav zlepšili postavení Židů v českých zemích.

Historie

Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.

Cestování
Reklama

Zbrusu nový kráter na Marsu

Vesmír

V Grónsku mizí led přímo před očima

Věda

PzKpfw IV Ausf. H od instrukční divize Lehr v předvečer vylodění v Normandii

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907