Kvůli vzácné nemoci musí mladý Němec vypít denně až 20 litrů vody

04.12.2017 - Zuzana Rychlá

Žíznivkou trpí v průměru jeden člověk z 25 tisíc.
Žíznivkou trpí v průměru jeden člověk z 25 tisíc.

Reklama

Pětatřicetiletý Němec Marc Wübbenhorst trpí velmi vzácným metabolickým onemocněním diabetes insipidus, kterému se v češtině říká úplavice močová, nebo také žíznivka. Toto onemocnění je způsobené nedostatečnou tvorbou antidiuretického hormonu ADH, případně necitlivostí receptorů na tento hormon v ledvinách. Příznakem tohoto onemocnění je takřka trvalý pocit žízně. Mark proto musí denně vypít okolo 20 litrů tekutin.

Se zákeřnou nemocí se Mark potýká po celý svůj život – pocit žízně u něj nemizí po vypití sklenice vody tak jak je to běžné u zdravých lidí. Jeho tělo v důsledku hormonální poruchy takřka okamžitě všechnu tekutinu vylučuje. Na toaletu tak musí i padesátkrát za den.

V noci může spát maximálně dvě hodiny na jeden zátah. Pak ho vždy čeká návštěva toalety a nutnost doplnit tělu tekutiny. Bez objemné lahve s vodou neudělá přes den ani krok. I pouhá hodina bez pití mu způsobuje vážné komplikace – popraskají mu rty, zažívá pocity dehydratace, dezorientace a závratí. Podle odhadů postihuje tato nemoc zhruba 1 čkověka z 25 000 

Fatální následky může mít pro pacienty trpící žíznivkou i běžná cesta z práce. Stačí neočekávané zdržení v důsledku poruchy, či nečekaná dopravní zácpa. Sám Mark zažil na vlastní kůži situaci, kdy málem zkolaboval žízní kvůli zpoždění vlaku.

Způsob léčby tohoto onemocnění závisí na jeho typu. V některých případech pomáhá podávání antidiuretického hormonu, diuretik, nebo úpravou pitného režimu spojenou dietou s nízkým obsahem soli.

  • Zdroj textu:

    bild.de

  • Zdroj fotografií: YouTube, Frühstücksfernsehen

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907