Kvůli vzácné nemoci musí mladý Němec vypít denně až 20 litrů vody

04.12.2017 - Zuzana Rychlá

Žíznivkou trpí v průměru jeden člověk z 25 tisíc.
Žíznivkou trpí v průměru jeden člověk z 25 tisíc.

Reklama

Pětatřicetiletý Němec Marc Wübbenhorst trpí velmi vzácným metabolickým onemocněním diabetes insipidus, kterému se v češtině říká úplavice močová, nebo také žíznivka. Toto onemocnění je způsobené nedostatečnou tvorbou antidiuretického hormonu ADH, případně necitlivostí receptorů na tento hormon v ledvinách. Příznakem tohoto onemocnění je takřka trvalý pocit žízně. Mark proto musí denně vypít okolo 20 litrů tekutin.

Se zákeřnou nemocí se Mark potýká po celý svůj život – pocit žízně u něj nemizí po vypití sklenice vody tak jak je to běžné u zdravých lidí. Jeho tělo v důsledku hormonální poruchy takřka okamžitě všechnu tekutinu vylučuje. Na toaletu tak musí i padesátkrát za den.

V noci může spát maximálně dvě hodiny na jeden zátah. Pak ho vždy čeká návštěva toalety a nutnost doplnit tělu tekutiny. Bez objemné lahve s vodou neudělá přes den ani krok. I pouhá hodina bez pití mu způsobuje vážné komplikace – popraskají mu rty, zažívá pocity dehydratace, dezorientace a závratí. Podle odhadů postihuje tato nemoc zhruba 1 čkověka z 25 000 

Fatální následky může mít pro pacienty trpící žíznivkou i běžná cesta z práce. Stačí neočekávané zdržení v důsledku poruchy, či nečekaná dopravní zácpa. Sám Mark zažil na vlastní kůži situaci, kdy málem zkolaboval žízní kvůli zpoždění vlaku.

Způsob léčby tohoto onemocnění závisí na jeho typu. V některých případech pomáhá podávání antidiuretického hormonu, diuretik, nebo úpravou pitného režimu spojenou dietou s nízkým obsahem soli.

  • Zdroj textu:

    bild.de

  • Zdroj fotografií: YouTube, Frühstücksfernsehen

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dvojice nejvyšších kamčatských sopek: zleva vzdálenější Ključevskaja (4 750 metrů) a bližší vulkán Kamen (4 575 metrů), který je už neaktivní.

Zajímavosti
Vesmír

Lidé v Japonsku věřili, že nindžové jsou něco jako smrtící plyn: lehčí než vzduch, schopní protáhnout se klíčovou dírkou a neviditelní…

Historie

Dobře vyvinuté zadní končetiny sloužily klokanomyším ke skákání.

Příroda
Zajímavosti

Model pravěkého tučňáka v životní velikosti

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907