Kyborgové přilétají: Vážka na dálkové ovládání vyrazila na svůj první let

02.06.2017 - Stanislav Mihulka

Pilotované vážky jsou už realitou. Jaké zvíře budeme ovládat příště?

DragonflEye -<p>Ve vzduchu létají vážky na dálkové ovládání</p>
DragonflEye -

Ve vzduchu létají vážky na dálkové ovládání


Reklama

V posledních letech se objevuje stále více zvířecích kyborgů. Vědci už vylepšili elektronikou šváby, sarančata a dokonce i želvy. Pod jménem DragonflEye ne nyní vydávají do světa i kyborgové vážek.

Říše zvířat je pro inženýry velikou inspirací. Zároveň je ale velmi obtížné napodobit komplikované smysl sarančat anebo třeba rychlost a manévrovací schopnosti vážek. Vědci proto zkoušejí připojit živočichy na elektroniku, abychom mohli využít jejich schopností pro vlastní prospěch.

TIP: DragonflEye: Hybridní vážkové drony na dálkové ovládání

Vážky DragonflEye dostaly miniaturní batůžky s elektronikou. Toto zařízení vědci propojili s nervovými buňkami v mozku vážky, do kterých pak mohli posílat světelné signály a s nimi vážce zadávat povely. S takovým ovládáním lidští piloti řídí vážku jako živý dron.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Charles Stark Draper Laboratory

  • Zdroj fotografií: Charles Stark Draper Laboratory

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907