Pilotované vážky jsou už realitou. Jaké zvíře budeme ovládat příště?
V posledních letech se objevuje stále více zvířecích kyborgů. Vědci už vylepšili elektronikou šváby, sarančata a dokonce i želvy. Pod jménem DragonflEye ne nyní vydávají do světa i kyborgové vážek.
Říše zvířat je pro inženýry velikou inspirací. Zároveň je ale velmi obtížné napodobit komplikované smysl sarančat anebo třeba rychlost a manévrovací schopnosti vážek. Vědci proto zkoušejí připojit živočichy na elektroniku, abychom mohli využít jejich schopností pro vlastní prospěch.
TIP: DragonflEye: Hybridní vážkové drony na dálkové ovládání
Vážky DragonflEye dostaly miniaturní batůžky s elektronikou. Toto zařízení vědci propojili s nervovými buňkami v mozku vážky, do kterých pak mohli posílat světelné signály a s nimi vážce zadávat povely. S takovým ovládáním lidští piloti řídí vážku jako živý dron.
Charles Stark Draper Laboratory
VesmírPodle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASA, CC BY-SA 4.0)
VálkaSověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František Dostál, CC BY-SA 4.0)