Lámající se ledy: Od Antarktidy se brzy odlomí ledovec velikosti státu Delaware

08.06.2017 - Stanislav Mihulka

Vědci varují, že v Antarktidě v brzké době dojde k odlomení gigantického ledovce

Ledovec -<p>V Antarktidě se odlamuje ohromný kus ledu</p>
Ledovec -

V Antarktidě se odlamuje ohromný kus ledu


Reklama

Satelitní data ukazují, že se v oblasti Larsenova šelfového ledu C v Západní Antarktidě stále šíří prasklina, která podle všeho od Antarktidy oddělí masu ledu o ploše zhruba 5 tisíc kilometrů čtverečních.

Prasklina v ledovci, jehož mocnost je asi 350 metrů, se za posledních pár dní prodloužila o dalších 17 kilometrů. Oddělující se ledovec teď spojuje s hlavní masou oblasti Larsenova šelfového ledu C už jenom 13 kilometrů široký kus.

TIP: V antarktickém šelfovém ledovci Larsen C se rozevírá kolosální trhlina

Oddělení obrovského ledovce je podle všeho na spadnutí. Zároveň to bude znamenat, že Larsenův šelfový led C, který je jeden z největších v Antarktidě, přijde o desetinu své rozlohy. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Phys,org, AFP

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907