Láska k robotům: Jak chutná škola hrou zapálených učitelů těsně před vyhořením

26.12.2019 - redakce pořadů Víkend a Nikol Patíková

Robotika, kybernetika, 3D tisk. Obory, jež určí naši budoucnost. Jak vypadá výuka na českých základních a středních školách? Žádná velká sláva to není, ale i u nás učí lidé, které výzvy moderní doby nenechávají chladnými

<p>K Robotickému dni patří nejrůznější soutěže. Jednu z disciplín tvoří „uklízení“ plechovek rajčatového protlaku.</p>

K Robotickému dni patří nejrůznější soutěže. Jednu z disciplín tvoří „uklízení“ plechovek rajčatového protlaku.


Reklama

I po skončení vyučování zůstávají děti v lavicích a věnují se svému projektu – ať už stavějí roboty, tisknou součástky na 3D tiskárně nebo modelují ve třech dimenzích. Radost z tvorby mají na svědomí učitelé Tomáš Feltl, Jan Preclík a Hana Šandová, nadšenci z ironicky pojmenované skupiny Zapálení učitelé těsně před vyhořením. Kantoři z různých koutů republiky, kteří rádi využívají digitální technologie ve výuce napříč nejrůznějšími předměty, si zakládají na zábavném přístupu k výkladu. Spojuje je také internetový časopis e-Mole. Jakákoliv věda může být zajímavá a tito učitelé to názorně předvádějí.

„Spíš si hrajeme, nebereme to moc vážně,“ vysvětluje Jan Preclík z Jiráskova gymnázia v Náchodě. „Chceme učit tak, aby to bavilo nejen děti, ale i nás,“ doplňuje ho Hana Šandová z pražského Gymnázia Jana Keplera. „Já se snažím, aby děti viděly, že je svět kolem nás nesmírně zajímavý,“ uzavírá Tomáš Feltl z Gymnázia Polička.

Škola hrou

Zdá se to jako pedagogický sen v praxi, ale Zapálení učitelé v podstatě neobjevili nic nového. Heslo „škola hrou“ prosazoval už v 17. století Jan Amos Komenský. Podobné je to i dnes, jen v 21. století si studenti montují ze součástek robota a sami ho učí dělat to, co zrovna chtějí.

„Mě hodně baví stavět z Lega a taky pracovat s počítačem, učím se programovat,“ popisuje studentka Jiráskova gymnázia Eva Hrnčířová. „Já ráda skládám Lego podle návodu,“ dodává spolužačka Bára Ryšavá. Kluky z poličského gymnázia zas zajímá programovací prostředí, 3D tiskárny a volnost v tom, že mohou sami rozhodnout, čím se budou zabývat. Další ze studentů vidí budoucnost v chytrých domácnostech, kdy si díky těmto školním projektům nebude muset technologie draze kupovat, ale sestaví si je z levnějších dílů.

Technologie je všude 

Dnes se bez technologií téměř neobejdeme. Nejde ovšem jen o chytré telefony, ale také o domácí spotřebiče, domy a téměř veškerý průmysl, který na znalostech moderních technologií stojí. „Při dnešním velice rychlém vývoji techniky vlastně vůbec nevíme, co naše žáky v budoucnu čeká. Prostřednictvím robotiky se je snažíme naučit základní dovednosti algoritmizací, schopnost řešit problémy a samostatně uvažovat,“ líčí Jan Preclík.

TIP: Montessori v Česku: Hrát si jako ve škole

Řešení problémů, práci ve skupině a mnoho dalšího pak děti testují na nejrůznějších akcích a soutěžích, kterých se v poslední době koná spousta. Na Robotickém dni, největší soutěži amatérských robotů v České republice, posbírali studenti náchodského gymnázia skoro všechny ceny, a to v konkurenci víc než dvou set robotů z devíti zemí světa. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bodamské jezero leží v nadmořské výšce 395,6 metrů a je třetí největší ve střední Evropě po Balatonu a Ženevském jezeře. (foto: Shutterstock)

Věda

Vilémovi patřilo 20 % rozlohy Anglie. Z dalších 55 % mu jeho „přátelé“ přispívali – navíc všude vybíral daně. A pořád měl své obří výnosné vévodství v Normandii. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Ectobius lapponicus – „náš“ evropský šváb rusec laponský. Je celkem běžný hlavně v lesích, občas v sadech nebo v zahradách. Objevuje se od května do září. (foto: © Marek Velechovský)

Příroda

Mlhovina CG 4 v souhvězdí Lodní záď je někdy přezdívána „Ruka boží“. Vědci podobné mlhoviny nazývají „kometární globule“, protože tvar jejich plynného oblaku připomíná kometu. (foto: National Optical Astronomy Observatory, CC0)

Vesmír
Zajímavosti

Evropská kosmická agentura (ESA) představila 23. listopadu 2022 nový tým astronautů pro vesmírný program. Je mezi nimi i Čech Aleš Svoboda (na nedatovaném archivním snímku). (foto: Profimedia)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907