Láska mocného kancléře: Kněžna Zaháňská dala Metternichovi košem

18.03.2019 - Jana Ládyová

Obdivovaný i nenáviděný, jeden z největších politiků evropského formátu dokázal ve svém životě skvěle skloubit své tři hlavní vášně – majetek, politiku a ženy. Tou osudovou, ale nenaplněnou mu byla kněžna Zaháňská

<p>Zřejmě nejslavnější Metternichovou milenkou byla vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská.</p>

Zřejmě nejslavnější Metternichovou milenkou byla vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská.


Reklama

Jeho nepřátelé o něm říkali, že umí výborně předstírat a ještě lépe lhát. Ostatně on sám to nevyvracel, když tvrdil: „Diplomat si nemusí myslet to, co říká, ale musí myslet na to, co říká.“ Možná právě proto mu ženy padaly k nohám Klemense Wenzel von Metternicha

Vpravdě osudovou ženou rakouského šlechtice, politika a diplomata se stala Kateřina Vilemína Zaháňská, u nás známá jako „paní kněžna“ z Babičky Boženy Němcové. Miloval ji jako žádnou jinou ženu, ale zároveň si velice vážil i jejích názorů a politické prozíravosti. Vyjádřil se o ní, že kdyby byla mužem, učinil by z ní ministra či velvyslance. Trvalo mu dlouho, než se mu ji podařilo dobýt. Ostatně měla si z čeho vybírat – mezi její ctitele patřil i sám ruský car. 

Femme fatale

Kdy se vlastně viděli s Metternichem poprvé? Uchvátila prý ho už jako dvacetiletá v době jeho působení v Drážďanech. Nezískal ji ale ani při jejich druhém setkání roku 1803 v Berlíně, ani v letech následujících. Povedlo se mu to až o deset let později v Ratibořicích. Kateřina totiž nesnášela Napoleona a přesvědčila Metternicha, aby jako vůdčí osoba rakouské zahraniční politiky prosadil zapojení Rakouska do protinapoleonské koalice. 

Metternich zpočátku váhal. Přece jen „měl na svědomí“ sňatek Napoleona s Marií Luisou. Okouzlující vévodkyně ho ale údajně přesvědčila. No a na oplátku zase Metternich přesvědčil ji, aby se stala jeho milenkou. Vášnivá láska ovšem skončila, když se nechtěla Kateřina Vilemína smířit rolí pouhé Metternichovy milenky a navrhla mu, aby se rozvedl a oženil se s ní. To ho přímo vyděsilo! Nevěra? Proč ne! Ale opustit ženu, která mu dlouhá léta tolerovala nevěry a vychovávala děti, které miloval? Ne, to nemohl své ženě Lorel Kounicové udělat. Proto hrdá Kateřina Vilemína po čase sama vztah s Metternichem k jeho velké lítosti raději ukončila.

Útěcha v italské náruči

Dlouho sám kancléř nezůstává. Útěchu najde v náručí italské zpěvačky Angeliky Catalani, kterou poznává ve Florencii. Tu brzy vystřídá mladinká hraběnka Dorothea Lieven. Hraběnčina manžela posílá ovšem ruský car na diplomatickou misi do Londýna, a tak ani tato láska nemá dlouhého trvání.

TIP: Duel nahých šlechtičen: Proč se rakouská kněžna poprala s hraběnkou?

V roce 1825 umírá v Paříži na tuberkulózu Metternichova manželka Eleonora. Ostatně tuto nevyléčitelnou nemoc předala většině svých dětí. Ačkoli se Metternich nikdy netajil tím, že se ženil na přání svých rodičů a jeho vztah k manželce postrádal vášeň, teprve teď  - po třiceti letech - si uvědomil, že pro něj Eleonora znamenala skutečný domov. Byla nejen jeho milující a věrnou manželkou, ale i obětavou matkou. Její smrt ho upřímně zarmoutila. Brzy se však vzpamatoval a začal se poohlížet po nové ženě. Nyní stál o skutečnou manželskou lásku... 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907