Láska mocného kancléře: Kněžna Zaháňská dala Metternichovi košem

18.03.2019 - Jana Ládyová

Obdivovaný i nenáviděný, jeden z největších politiků evropského formátu dokázal ve svém životě skvěle skloubit své tři hlavní vášně – majetek, politiku a ženy. Tou osudovou, ale nenaplněnou mu byla kněžna Zaháňská

<p>Zřejmě nejslavnější Metternichovou milenkou byla vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská.</p>

Zřejmě nejslavnější Metternichovou milenkou byla vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská.


Reklama

Jeho nepřátelé o něm říkali, že umí výborně předstírat a ještě lépe lhát. Ostatně on sám to nevyvracel, když tvrdil: „Diplomat si nemusí myslet to, co říká, ale musí myslet na to, co říká.“ Možná právě proto mu ženy padaly k nohám Klemense Wenzel von Metternicha

Vpravdě osudovou ženou rakouského šlechtice, politika a diplomata se stala Kateřina Vilemína Zaháňská, u nás známá jako „paní kněžna“ z Babičky Boženy Němcové. Miloval ji jako žádnou jinou ženu, ale zároveň si velice vážil i jejích názorů a politické prozíravosti. Vyjádřil se o ní, že kdyby byla mužem, učinil by z ní ministra či velvyslance. Trvalo mu dlouho, než se mu ji podařilo dobýt. Ostatně měla si z čeho vybírat – mezi její ctitele patřil i sám ruský car. 

Femme fatale

Kdy se vlastně viděli s Metternichem poprvé? Uchvátila prý ho už jako dvacetiletá v době jeho působení v Drážďanech. Nezískal ji ale ani při jejich druhém setkání roku 1803 v Berlíně, ani v letech následujících. Povedlo se mu to až o deset let později v Ratibořicích. Kateřina totiž nesnášela Napoleona a přesvědčila Metternicha, aby jako vůdčí osoba rakouské zahraniční politiky prosadil zapojení Rakouska do protinapoleonské koalice. 

Metternich zpočátku váhal. Přece jen „měl na svědomí“ sňatek Napoleona s Marií Luisou. Okouzlující vévodkyně ho ale údajně přesvědčila. No a na oplátku zase Metternich přesvědčil ji, aby se stala jeho milenkou. Vášnivá láska ovšem skončila, když se nechtěla Kateřina Vilemína smířit rolí pouhé Metternichovy milenky a navrhla mu, aby se rozvedl a oženil se s ní. To ho přímo vyděsilo! Nevěra? Proč ne! Ale opustit ženu, která mu dlouhá léta tolerovala nevěry a vychovávala děti, které miloval? Ne, to nemohl své ženě Lorel Kounicové udělat. Proto hrdá Kateřina Vilemína po čase sama vztah s Metternichem k jeho velké lítosti raději ukončila.

Útěcha v italské náruči

Dlouho sám kancléř nezůstává. Útěchu najde v náručí italské zpěvačky Angeliky Catalani, kterou poznává ve Florencii. Tu brzy vystřídá mladinká hraběnka Dorothea Lieven. Hraběnčina manžela posílá ovšem ruský car na diplomatickou misi do Londýna, a tak ani tato láska nemá dlouhého trvání.

TIP: Duel nahých šlechtičen: Proč se rakouská kněžna poprala s hraběnkou?

V roce 1825 umírá v Paříži na tuberkulózu Metternichova manželka Eleonora. Ostatně tuto nevyléčitelnou nemoc předala většině svých dětí. Ačkoli se Metternich nikdy netajil tím, že se ženil na přání svých rodičů a jeho vztah k manželce postrádal vášeň, teprve teď  - po třiceti letech - si uvědomil, že pro něj Eleonora znamenala skutečný domov. Byla nejen jeho milující a věrnou manželkou, ale i obětavou matkou. Její smrt ho upřímně zarmoutila. Brzy se však vzpamatoval a začal se poohlížet po nové ženě. Nyní stál o skutečnou manželskou lásku... 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907