Láska stokrát jinak: Který jazyk má nejvíce výrazů pro lásku?

25.04.2016 - redakce 100+1

Ve starých jazycích existovalo pro lásku velké množství výrazů. Ve které řeči bylo takových slov nejvíce?


Reklama

Nejvíc výrazů pro lásku bychom nalezli v sanskrtu – konkrétně 96. Stará perština jich pak měla 80, zatímco Řekové v antice používali v této souvislosti pouze tři slova. Ve většině současných jazyků – například v angličtině, ve francouzštině, ale i v češtině – existuje pro lásku jen jediný pojem, přičemž se asi nejčastěji vztahuje k jakési obecné představě romantického citu spojeného s extatickými prožitky a jistotou, že jsme našli svou druhou polovičku. Množství výrazů v dávných jazycích však popisuje lásku v nejrůznějších podobách: například ve smyslu vášně, bezpečí, vděčnosti, důvěry, štěstí, radosti či mateřského citu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907