Laskavá Anna Jagellonská: Strážkyně tepla rodinného krbu

06.01.2016 - Jana Hlavsová

Královna Anna byla po celý život nejen oblíbenou královnou, ale především milující manželkou a oddanou matkou


Reklama

Přestože byla téměř každoročně těhotná, neváhala se spolu se svým chotěm vydávat na cesty po říši. Na uštěpačné poznámky o vysokých nákladech na manželčin doprovodný dvůr Ferdinand odpovídal ryze pragmaticky. „Je lepší vynakládat peníze na svou manželku, než abych je utrácel na zálety.“ V tom měla Anna nesmírné štěstí. Ferdinand dokonce odmítal i předmanželské zálety. Byl to věrný a oddaný manžel a nakonec i otec. 

Rodinný život

Anna porodila Ferdinandovi celkem patnáct děti, z nichž se pouze tři nedožily dospělého věku. Urození manželé tvořili harmonický pár a tuto harmonii přenesli i do výchovy. Anna byla velmi skromná žena. Přestože nádherně vyšívala zlatem a stříbrem a svou zručností byla vyhlášená, odívala se prostě, alespoň ve srovnání s jinými královnami. Ferdinand ji v tom podporoval. Svou energii vkládala hlavně do péče o rodinu. Místo vychovatelů tak měly jejich děti kolem sebe lásku a podporu přímo od svých rodičů. Královna kladla důraz na jazyky a vzdělanost, ale svým dětem nedala soukromé učitele a místo toho chodily do školy v Innsbrucku. Tehdejší letopisci se nezapomněli udivovat této harmonii a Anna s Ferdinandem byli dáváni za vzor příkladného panovnického života.

Královna, která vždy stála za svým mužem, opustila tento svět v těžkých dobách prvního stavovského povstání. Zemřela 27. ledna 1547 po porodu dcera Johany. Tělo uložili do její milované Svatovítské katedrály, kde se k ní roku 1564 přidal i její manžel. Těsně před smrtí si nechal přinést její portrét, ale políbit už ho nestihl.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 5/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907