Laskavá Anna Jagellonská: Strážkyně tepla rodinného krbu

06.01.2016 - Jana Hlavsová

Královna Anna byla po celý život nejen oblíbenou královnou, ale především milující manželkou a oddanou matkou


Reklama

Přestože byla téměř každoročně těhotná, neváhala se spolu se svým chotěm vydávat na cesty po říši. Na uštěpačné poznámky o vysokých nákladech na manželčin doprovodný dvůr Ferdinand odpovídal ryze pragmaticky. „Je lepší vynakládat peníze na svou manželku, než abych je utrácel na zálety.“ V tom měla Anna nesmírné štěstí. Ferdinand dokonce odmítal i předmanželské zálety. Byl to věrný a oddaný manžel a nakonec i otec. 

Rodinný život

Anna porodila Ferdinandovi celkem patnáct děti, z nichž se pouze tři nedožily dospělého věku. Urození manželé tvořili harmonický pár a tuto harmonii přenesli i do výchovy. Anna byla velmi skromná žena. Přestože nádherně vyšívala zlatem a stříbrem a svou zručností byla vyhlášená, odívala se prostě, alespoň ve srovnání s jinými královnami. Ferdinand ji v tom podporoval. Svou energii vkládala hlavně do péče o rodinu. Místo vychovatelů tak měly jejich děti kolem sebe lásku a podporu přímo od svých rodičů. Královna kladla důraz na jazyky a vzdělanost, ale svým dětem nedala soukromé učitele a místo toho chodily do školy v Innsbrucku. Tehdejší letopisci se nezapomněli udivovat této harmonii a Anna s Ferdinandem byli dáváni za vzor příkladného panovnického života.

TIP: Nevěrnice Anna: Krále Vladislava podváděla se dvěma muži zároveň

Královna, která vždy stála za svým mužem, opustila tento svět v těžkých dobách prvního stavovského povstání. Zemřela 27. ledna 1547 po porodu dcera Johany. Tělo uložili do její milované Svatovítské katedrály, kde se k ní roku 1564 přidal i její manžel. Těsně před smrtí si nechal přinést její portrét, ale políbit už ho nestihl.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907