Laskavá Anna Jagellonská: Strážkyně tepla rodinného krbu

06.01.2016 - Jana Hlavsová

Královna Anna byla po celý život nejen oblíbenou královnou, ale především milující manželkou a oddanou matkou


Reklama

Přestože byla téměř každoročně těhotná, neváhala se spolu se svým chotěm vydávat na cesty po říši. Na uštěpačné poznámky o vysokých nákladech na manželčin doprovodný dvůr Ferdinand odpovídal ryze pragmaticky. „Je lepší vynakládat peníze na svou manželku, než abych je utrácel na zálety.“ V tom měla Anna nesmírné štěstí. Ferdinand dokonce odmítal i předmanželské zálety. Byl to věrný a oddaný manžel a nakonec i otec. 

Rodinný život

Anna porodila Ferdinandovi celkem patnáct děti, z nichž se pouze tři nedožily dospělého věku. Urození manželé tvořili harmonický pár a tuto harmonii přenesli i do výchovy. Anna byla velmi skromná žena. Přestože nádherně vyšívala zlatem a stříbrem a svou zručností byla vyhlášená, odívala se prostě, alespoň ve srovnání s jinými královnami. Ferdinand ji v tom podporoval. Svou energii vkládala hlavně do péče o rodinu. Místo vychovatelů tak měly jejich děti kolem sebe lásku a podporu přímo od svých rodičů. Královna kladla důraz na jazyky a vzdělanost, ale svým dětem nedala soukromé učitele a místo toho chodily do školy v Innsbrucku. Tehdejší letopisci se nezapomněli udivovat této harmonii a Anna s Ferdinandem byli dáváni za vzor příkladného panovnického života.

Královna, která vždy stála za svým mužem, opustila tento svět v těžkých dobách prvního stavovského povstání. Zemřela 27. ledna 1547 po porodu dcera Johany. Tělo uložili do její milované Svatovítské katedrály, kde se k ní roku 1564 přidal i její manžel. Těsně před smrtí si nechal přinést její portrét, ale políbit už ho nestihl.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti 5/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907