Laskavá záplava: Dopravu v USA zablokoval na 10 hodin uschlý plevel

08.02.2020 - Vilém Koubek

Státní silnici ve státě Washington zablokovala na 10 hodin hromada seschlých rostlin dosahující výšky devíti metrů


Reklama

Laskavec bílý roste v drobných košatých keřících, jež po roce usychají, načež je „trhá“ a odnáší vítr. Nedílnou součást americké flóry si obzvlášť oblíbili filmaři, kteří ji využívají coby kulisu do westernů. Ve státě Washington však lidé zažili doslova laskavcovou záplavu, když se na silnici číslo 240 zničehonic v poryvech přihnala hromada seschlých rostlin dosahující výšky devíti metrů. Přívalová vlna uvěznila pět aut, jež přispěchali vyprošťovat hasiči. Nános chuchvalců byl ovšem natolik hustý, že ho prorazil teprve sněžný pluh. „Záchranná operace“ přitom trvala deset hodin.

TIP: Kurýři UPS neodbočují vlevo: Šetří tím palivo, čas i životní prostředí

Podnebí na severozápadě Washingtonu je typickou polopouští a problémy s laskavci se zde objevují hlavně v zimě a v létě, kdy silný vítr nafouká uschlý plevel z okolních plošin k dálničním valům. Místní jsou tak na valící se chuchvalce laskavců zvyklí, nedávná „nálož“ ale překvapila i je. Podle Chrise Thorsona, příslušníka dálniční hlídky, nebyla podobná záplava k vidění nejméně 20 let.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907