Lásky rytířů kulatého stolu: Kdo byl věrný a kdo za zády podváděl?

03.01.2021 - Eva Havránková

O králi Artušovi, jeho rytířích a jejich hrdinských skutcích se vypráví nesčetně příběhů, jejich největším hybatelem ale nejsou oni sami nebo děsivé stvůry, které porážejí, nýbrž jejich osudové ženy!

<p>Lancelot s královnou Guinevere na obrazu Herberta Jamese Drapera (1890).</p>

Lancelot s královnou Guinevere na obrazu Herberta Jamese Drapera (1890).


Reklama

Kdo by neznal příběh o meči zaseknutém v kameni, který může vytáhnout jen právoplatný dědic trůnu? Po korunovaci král Artuš brzy prokázal, že je ten největší válečník, jaký kdy chodil po zemi. Jeho skutečná síla a výjimečnost ale tkvěla spíše v moudrosti a důvtipu, který získal od svého učitele Merlina, než v hrubé síle. Artuš byl moudrým a spravedlivým králem, který přinesl své zemi dlouho očekávaný mír a prosperitu. Jistě po něm toužilo mnoho dívek a žen, král však dlouhou dobu zůstával sám stejně jako kdysi jeho otec Uther Pendragon

Začal incestem  

Jednoho večera se na Kamelotu objevila krásná žena, která požádala o útočiště. Artuš se záhadnou krasavicí strávil noc, následujícího rána však byla pryč a on zůstal zase sám. Dlouhou dobu Artuš netušil, kdo byla ona záhadná dáma, později však vyplavalo na povrch, že šlo o jeho polorodou sestru Morgause. Legendy obvykle vyprávějí, že tuto noc naplánovala další z Artušových sester z matčiny strany – Morgana le Fay, která oba aktéry očarovala, aby byl při incestu počat Mordred, zlý a zkažený Artušův syn, který měl podle proroctví zapříčinit panovníkův pád.

Jiná verze legendy mluví o tom, že Morgause přišla i se svými čtyřmi malými syny jako posel svého manžela krále Lota. S ním byl totiž Artuš ve válce. A prožili spolu měsíc trvající románek, v jehož důsledku se později Mordred narodil. V této verzi se vztah obou aktérů jeví jako dobrovolný. Ani jeden z nich si však nemá ponětí o tom, že jsou pokrevně spřízněni. 

Láska na první pohled

Čas plynul a po jedné z vítězných bitev, v níž se Artušovi zlomil jeho meč, se král rozhodl zůstat přes noc na místním hradě. Ačkoliv se ho Merlin snažil odradit, Artuš zarputile trval na svém. Uprostřed noci jej probudil zvuk harfy, jenž se rozléhal po hradních sálech. Vstal z postele a následoval libé tóny harfy, které ho přitahovaly jako magnet, dokud nenarazil na ženu sedící o samotě ve své komnatě. Jmenovala se Guinevera, a byla to beze sporu ta nejkrásnější žena, jakou kdy Artuš spatřil.

Merlin Artuše varoval, že Guinevera mu nepřinese nic dobrého jen zmar a utrpení, ale Artuš i tak trval na tom, že si ji vezme za ženu. Tvář Guineverey se napříč legendami mění. Bývá zobrazována jako zbabělá zrádkyně, zkažená mrcha i jako vznešená a ctnostná dáma, která se jen stala obětí okolností. Jasné je jedno, žili s Artušem šťastně, dokud se na Kamelotu neobjevil Lancelot… 

Paní z Jezera

Krátce před svatbou s Guineverou zavedl Merlin Artuše k jezeru zahaleném mlhami a řekl mu, že uprostřed se nachází ostrov Avalon, kde žijí bytosti ovládající nadpřirozené síly sloužící dobru i zlu. Poté z vody vystoupila žena, která v ruce třímala nádherný meč zvaný Excalibur. Nejen, že byl nebývale ostrý a snadno dokázal rozseknout i ocel, ale kdokoliv měl v držení jeho pochvu, nemohl na svá zranění nikdy zemřít. Tento meč, který Artuš od Paní z jezera dostal, ho měl chránit před mnohým nebezpečím.

Merlin se celou dobu snažil ochránit Artuše před nešťastným vztahem s Guineverou všemi možnými způsoby, sám však nebyl proti lásce imunní. Na stará kolena se zamiloval právě do Paní z Jezera, mladé kouzelnice Vivian. Postupem času propadl její kráse natolik, že se jí dvořil, jak jen mohl. Vyhledával její pozornost, byl jí naprosto posedlý. 

Vivian však jeho neustálý zájem obtěžoval. Přemýšlela, jak se ho zbavit. Na druhou stranu měla ale strach, co by se stalo, kdyby jej odmítla. A proto předstírala, že sdílí jeho lásku a mezitím ho využívala k tomu, aby ji naučil veškeré své magii a prozradil jí všechna svá tajemství.   

Merlinův pád

Jednoho dne, když už měla jistotu, že Merlin nezná žádná další kouzla, Vivian navrhla, aby se společně vydali na vycházku do lesa. Merlin sice věděl, že to bude jeho konec, ale byl natolik zamilovaný, že jí nedokázal vzdorovat. Merlinův konec či věčné uvěznění je v různých legendách popisováno různě. Někdy jako zakletí v jeskyni, kterou nemohl opusti, jindy ho Vivian proměnila ve skálu, neviditelnou věž nebo strom. V jedné verzi jej uvězní v začarovaném lese Brocéliande, přičemž hranice jeho žaláře jsou příchozími vnímány jako cáry mlhy, on však je navždy uvidí jako zdi krásné věže. 

Lancelot a Svatý grál

V některých příbězích Vivian nahradí Merlina na postu Artušova rádce. A ačkoliv Merlinem opovrhovala, Artuše měla ráda a pomáhala mu v jeho snahách sjednotit Británii, jak jen mohla. Jednoho dne přivedla na Kamelot mladého muže jménem Lancelot, jehož sama vychovala. A požádala Artuše, aby jej pasoval na rytíře. V následujících bojích Lancelot prokázal, že je vynikající bojovník. Jeho zručnosti s mečem se nikdo na Kamelotu nemohl rovnat, a tak se brzy stal královým nejlepším rytířem a nakonec i nejlepším přítelem. Dokonce se mu dostalo té cti, že byl královniným šampiónem a měl za úkol chránit její čest. Tou dobou byli Artuš, Lancelot a Guinevera v podstatě nerozluční. 

Jednoho dne však Lancelot z nenadání zmizel a nikdo v království nevěděl, co se s ním stalo. Vrátil se až po mnoha letech – bledý a potrhaný, ale byl to nepochybně on. Když se Artuš zeptal, co se stalo, měl pro něj dlouhý příběh. Opustit Kamelot jej donutila láska k Artušově manželce, která jej sžírala v trýznivých mukách. Nemohl tu bolest unést. Zešílel a nějakou dobu žil sám v lese jako zvíře.

Artuš mu odmítal dál naslouchat, ale Lancelot ho prosil, aby mohl pokračovat. Prý dorazil do města Krále Rybáře, které sužoval lítý drak. Lancelot bestii porazil a král mu za odměnu ukázal Svatý grál. Odepřel mu ale se z něj napít kvůli jeho nečisté lásce ke královně Guineveře. 

Milostný čtyřúhelník 

Ani odloučení ale nezafungovalo. Podle některých příběhů se Guinevera s Artušem zasnoubila jako velmi mladá. A zatímco je do detailů popisováno Artušovo milostné vzplanutí, o jejích citech k němu příběhy většinou mlčí. Není tomu tak ale v případě Lancelota, do něhož se údajně zamilovala na první pohled. V některých příbězích zůstane jejich láska v podstatě na platonické úrovni a bez fyzického naplnění. A jejich odhalení je jen součástí komplotu. Jindy mají dlouhotrvající milostný poměr, který se jim daří úspěšně tajit až do chvíle, kdy vše prozradí Agravain a Mordred, které snad navedla Morgana, protože byla dříve do Lancelota sama zamilovaná a on ji odmítl. 

Když se aféra provalí, Lancelot uprchne z Kamelotu a Artuš svou záletnou ženu odsoudí k smrti upálením na hranici. Král si je dobře vědom toho, že se Lancelot pokusí popravu překazit, a proto vyšle mnoho svých rytířů, aby hranici strážili. Mezi nimi i syny své sestry Morgause: Gawaina, Garetha a Geherise. Jen první z bratrů se odmítne upalování královny účastnit. Lancelot skutečně dorazí a svou lásku zachrání, nicméně při tom zabije Garetha s Geherisem. To proti němu poštve i dosud nestranného Gawaina, který žádá Artuše, aby vytáhl do boje proti Lancelotovi. 

TIP: Tucet tváří Robina Hooda: Pravda o sherwoodském zbojníkovi

Zatímco Artuš odjel bojovat s Lancelotem do Francie, Guinevery se zmocnil Mordred, který ji pojal za manželku. V některých příbězích se k němu Guinevera přidá dobrovolně a dokonce mu porodí dva syny. Jindy se před ním schovává, a nakonec před ním uprchne do kláštera. Když se Artuš doslechne tu strašlivou zprávu, vrátí se do Británie a střetne se s Mordredem ve finální bitvě u Calammny, v níž jsou oba protivníci smrtelně zraněni. Morgana poté vezme Artušovo tělo na jeho poslední pouť na kouzelný ostrov Avalon. 

Po smrti svého muže se Guinevera uchýlí do kláštera a nechce už Lancelota nikdy vidět. A utrápený rytíř dožije svůj život jako zbožný poustevník, litující svých činů, které přispěly ke zkáze tak skvostného království…

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907