Látka z keře dávivce černého přemůže zlovolný protein „neléčitelných“ nádorů

27.04.2021 - Stanislav Mihulka

Vědci z Purdueovy univerzity a z kalifornského výzkumného ústavu Scripps Research Institute dokázali identifikovat přírodní sloučeninu, která by mohla pomoci v boji proti rakovině. Sloučenina je první, která inhibuje rakovinový protein, který byl dříve považován za „neléčitelný“

<p>Dávivec černý a jeho plody</p>

Dávivec černý a jeho plody


Reklama

Nejrůznější druhy rakoviny jsou notoricky známé svou schopností rychlého bujení a metastázování do dalších částí těla. Za tuto schopnost „vděčíme“ účinkům proteinu BRAT1, který se podílí na opravách DNA v buňce. Za normálních okolností je to samozřejmě užitečné, ale v případě zhoubného bujení jde o velký problém. Až doposud byl BRAT1 považovaný za „neléčitelný“ a nebylo ho možné zasáhnout léčivem. To teď už ale naštěstí neplatí.

Dávivec proti rakovině

Chemik Mingji Dai z americké Purdueovy univerzity a jeho spolupracovníci nedávno zjistili, že jedna z obsahových látek dávivce černého, konkrétně diterpen kurkuson D, dokáže aktivitu proteinu BRAT1 potlačit. Je to vůbec první známý inhibitor tohoto nebezpečného proteinu. Použití této látky zabíjí nádorové buňky a brání jejich šíření v těle. Tento objev by se mohl příznivě projevit v léčbě mnoha nádorů, včetně řady těch, u kterých jsou prognózy nepříznivé. Látka dávivce je navíc velmi účinná i v kombinaci s již schválenými léky.

TIP: Nově objevená látka z vrb pomůže v léčbě rezistentních nádorů

Kurkuson D a další podobné látky mají velmi zajímavou strukturu a mohly by být velmi užitečné. Bohužel rostliny dávivce vytvářejí jen velice malé množství těchto látek. Nejvíce jich je v kořenech, a i tam jde jen o 0,002 % obsahu v sušině, což prakticky vylučuje jejich širší využití. Daiův tým ale vyvinul ekonomicky schůdnou cestu výroby syntetické verze této látky, což otevírá cestu k jejich dalšímu uplatnění v medicíně.

Podle vědců jsou první výsledky slibné, zároveň ale upozorňují, že k léčbě samotné je ještě dlouhá cesta. Mimo jiné je třeba ověřit, zda látka dávivce není pro lidský organismus toxická, vzhledem k jejímu historickému využívání v lidové medicíně to ale nepředpokládají.

Dávivec v lidovém lékařství

Dávivec černý (Jatropha curcas) z čeledi pryšcovitých je tropický a subtropický keř původem z amerických kontinentů. Jak jeho jméno naznačuje, už dávno našel uplatnění v lidovém lékařství a je plný zajímavých obsahových látek. Vylisovaný olej z této rostliny se využíval jako projímadlo v lidovém lékařství, části čerstvé kůry zase nacházely uplatnění při hojení ran, léčbě malomocenství, ekzémů a vředů. Biotechnologové s ním také počítají jako se slibnou energetickou plodinou pro výrobu bionafty.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907