Lechtivá otázka: Proč jsou penis a bradavky tmavší, než zbytek těla?

15.01.2016 - Stanislav Mihulka

Může za to souvislost mezi pigmentovými buňkami melanocyty a pohlavními hormony


Reklama

Na vlastním těle si nelze nevšimnout, že penis a bradavky bývají oproti kůži na zbytku těla nápadně tmavší. Proč tomu tak ale je? Podle odborníků na kůži je to vlastně docela jednoduché. Mají v tom prsty pohlavní hormony, jako testosteron a estrogen. Právě pohlavní hormony totiž regulují aktivitu melanocytů, čili pigmentových buněk, které produkují pigment melanin, zodpovědný za barvu kůže.

TIP: Černá s bílými, nebo bílá s černými: Jakou barvu má zebra?

Produkce pohlavních hormonů se během života dramaticky zvýší v pubertě, a proto nám od pubert intimní partie tmavnou. Mladé dívky mají bradavky světlé, jak ale stárnou, tak jim bradavky tmavnou. A u chlapců je to velmi podobné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Pixabay (CC0)



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907