Legenda o gigantické tsunami: Geologové potvrzují pravdivost indiánských bajek

Případy, kdy se údajné „lidové bajky“ nakonec ukázaly jako pravdivé, nejsou ve vědě zase až tak vzácné. Velmi názorný příklad nabízejí báje indiánů ze západního pobřeží USA.

17.10.2022 - Jaroslav Petr



Na přelomu 17. a 18. století byl běloch na západním pobřeží Severní Ameriky opravdu vzácným návštěvníkem. Žila tu však velmi pestrá směsice indiánských etnik a u všech se tradovala velmi podobná báje. Například kalifornští Yurokové vyprávěli o potopě, která postihla jejich sídla. Lidé vyděšení otřesy země před ní taktak stačili utéct na vyvýšená místa. S sebou si vzali jen čelenky ze strakapoudího peří a na vrcholcích kopců v nich pak tančili, aby usmířili zlé duchy. Marně. Jejich tábořiště smetlo moře. 

Legendy o velkých otřesech

Příslušníci kmenů Quileute a Hoh obývající pobřežní oblasti dnešního státu Washington zase popisovali divoký souboj mýtické Velryby s ptákem Bouřlivákem, při kterém se otřásaly hory a stromy se vyvracely z kořenů. Moře se soubojem bájných tvorů rozbouřilo natolik, že zaplavilo zemi, kam až oko dohlédlo.

Na ostrově Vancouver se mezi lidmi kmene Nuu-chah-nulth vyprávělo o horských skřítcích, kteří pozvali lidi na slavnost. Lidé měli tancovat kolem velkého bubnu. Jeden z nich ale nedopatřením do bubnu kopl. Z bubnu mu přešla do nohou obrovská síla. Když se pak vracel ze slavnosti mezi skřítky domů do tábořiště, země se při každém jeho kroku silně otřásla. Chůzí rozbouřil dokonce i moře, z kterého se přivalily obrovské vlny a smetly vše, co jim stálo v cestě. Jsou to všechno zkazky a povídačky?

Pravda o dávné katastrofě

Geologové neberou báje severoamerických indiánů na lehkou váhu, protože našli neklamné stopy po kataklyzmatickém zemětřesení, které udeřilo na západní pobřeží Severní Ameriky 26. ledna 1700. Zemská deska Juan de Fuca nasouvající se pod severoamerickou pevninu z Tichého oceánu se na nějakou dobu vzepřela a uvízla v postupu na východ. Narůstající tlak se uvolnil právě onoho lednového dne roku 1700, kdy deska vklouzla pod pevninu na linii sahající od Kalifornie až po ostrov Vancouver. 

TIP: Atlantidu Severního moře smetla vlna tsunami vysoká až 12 metrů

Pobřeží rázem kleslo o plné dva metry. Otřesy mořského dna uvedly do pohybu vodní masy, které pak u pobřeží vzedmuly vlnu tsunami vysokou 30 metrů. Dnes by měla přírodní pohroma srovnatelných měřítek katastrofální následky, protože na západním pobřeží leží velká města, jako je Seattle, San Francisco nebo Los Angeles. Díky indiánským pověstem a geologickému výzkumu dnešní obyvatelstvo ví, s čím musí počítat.


Další články v sekci