Reklama


Lék na rasismus? Lék na srdce prý snižuje skryté rasistické tendence

19.01.2018 - Zuzana Teličková

Běžný lék na srdeční onemocnění obsahující látku napomáhající stabilizovat srdeční činnost má neobvyklý vedlejší efekt – bojuje proti rasismu


Reklama

U dobrovolníků, kteří začali užívat propranolol proti bolesti na hrudníku a nízké srdeční frekvenci, se prokázalo nižší skóre v psychologických testech zaměřených na skryté rasistické tendence. Tito lidé měli v podvědomé rovině menší rasistické předsudky než skupina dobrovolníků léčená pouze placebem. 

TIP: Ani bílá ani černá: Historie boje za jednobarevnou krev

Experimentu, který proběhl v roce 2012, se účastnilo 36 respondentů, přičemž polovina dostala propranolol a druhá polovina placebo. Respondenti měli odstupňovaně vyjadřovat své sympatie a nesympatie k lidem s různou barvou kůže, ale i k homosexuálům, muslimům, křesťanům a narkomanům.

Vědci nečekaný efekt léku přičítají faktu, že rasismus je založen na strachu. A protože propranolol ovlivňuje mimo jiné část mozku, která je zodpovědná za pocity strachu, účinkuje i proti rasismu. Zajímavé je, že na vědomé úrovni se míra rasistických, náboženských a genderových předsudků u zkoumaných lidí nezmenšila

  • Zdroj textu:

    Psychopharmacology

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raději se držte na severu

Bogota, Kolumbie

Hlavní a zároveň nejlidnatější kolumbijské město Bogota si sice v poslední době na poli kriminality polepšilo, ale násilné činy pod taktovkou narkomafie z něj stále činí jedno z nejnebezpečnějších měst světa. Hrozbou jsou také časté exploze bomb. V srpnu 2010 zde vybuchla před budovou kolumbijské rozhlasové stanice Caracol Radio bomba umístěná v automobilu. Ten samý rok v říjnu se podařilo odvrátit další bombový útok, jehož cílem měla být budova Národního správního centra. I přes veškerou snahu úřadů jsou zde stále rozšířené únosy civilistů, přičemž únosci pak za jejich propuštění požadují po vládě peníze. Není se tak čemu divit, že nejen Bogota, ale i celá Kolumbie má jednu z nejvyšších úrovní zločinnosti na světě. Pokud se už ale v tomto turisty často navštěvovaném městě ocitnete, snažte se držet v jeho severní části – ta je totiž mnohem bezpečnější než jižní část Bogoty. 

Zajímavosti

Granáty F-1 se dodávaly v bedničkách po 20 kusech

Válka

Vytrvalostní cvičení posiluje tělo i ducha

Věda

Souhvězdí Hydry tvoří 17 hvězd. Z České republiky ho nejlépe spatříme v dubnu

Vesmír
Vesmír

Ženy ve středověku neměly lehké postavení

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907