Lékaři varují: Cukr má nejspíš hodně co dělat s Alzheimerem

01.02.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Degenerativní onemocnění ve stáří jsou stále častější. Jen v USA trpělo v roce 2017 Alzheimerovou chorobou asi 5,5 milionů Američanů. Přes veškeré úsilí vědců i lékařů zatím ještě nedokážeme Alzheimerovu chorobu vyléčit nebo alespoň zásadně zpomalit její postup. Zároveň víme, že velmi podstatně zhoršuje kvalitu života nemocných. Z toho důvodu je velmi důležité znát rizikové faktory, které postup Alzheimera a podobných forem demenci urychlují či zesilují. A snažit se jim předcházet.

TIP: Stoprocentně přesný: Nový krevní test na Alzheimera se neplete

Americko-čínský tým sledoval po déle než desetiletí údaje o zdraví 5 189 lidí o průměrném věku 66 let. Z jejich výsledků vyplynulo, že vysoká hladina cukru v krvi úzce souvisí s následným rozvojem a rychlejším postupem Alzheimerovy choroby. Na cukr bychom si tedy měli dávat velký pozor. 

  • Zdroj textu:

    The Atlantic, Diabetologia

  • Zdroj fotografií: Pallbo / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907