Lékaři varují: Cukr má nejspíš hodně co dělat s Alzheimerem

01.02.2018 - Stanislav Mihulka


Reklama

Degenerativní onemocnění ve stáří jsou stále častější. Jen v USA trpělo v roce 2017 Alzheimerovou chorobou asi 5,5 milionů Američanů. Přes veškeré úsilí vědců i lékařů zatím ještě nedokážeme Alzheimerovu chorobu vyléčit nebo alespoň zásadně zpomalit její postup. Zároveň víme, že velmi podstatně zhoršuje kvalitu života nemocných. Z toho důvodu je velmi důležité znát rizikové faktory, které postup Alzheimera a podobných forem demenci urychlují či zesilují. A snažit se jim předcházet.

TIP: Stoprocentně přesný: Nový krevní test na Alzheimera se neplete

Americko-čínský tým sledoval po déle než desetiletí údaje o zdraví 5 189 lidí o průměrném věku 66 let. Z jejich výsledků vyplynulo, že vysoká hladina cukru v krvi úzce souvisí s následným rozvojem a rychlejším postupem Alzheimerovy choroby. Na cukr bychom si tedy měli dávat velký pozor. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Atlantic, Diabetologia

  • Zdroj fotografií: Pallbo / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907