Lékárnička z lesa: Jaké druhy hub najdeme v lese zjara

27.05.2017 - Kateřina Helán Vašků

Podle skutečných znalců sezona hub nikdy nezačíná ani nekončí – trvá totiž po celý rok. Jaké druhy najdeme v lese zjara mezi prvními a proč je odborníci považují za vůbec nejzdravější?

Ohnivec šarlatový -<p>Ohnivec šarlatový je vůbec první houbou jara – roste už v době, kdy okolní příroda ještě spí.</p>
Ohnivec šarlatový -

Ohnivec šarlatový je vůbec první houbou jara – roste už v době, kdy okolní příroda ještě spí.


Reklama

Březen, duben, květen – jarní houbová sezona patří ohnivcům, kačenkám a smržům. Mnohé z nich navíc nepředstavují pouze skvělou pochoutku, nýbrž i mocný zdroj antioxidantů, které pomáhají bojovat s řadou zánětlivých onemocnění a posilují náš imunitní systém. 

Ohnivý posel jara  

Karmínové lastury vetkané do mechu – i takto poeticky může vypadat houba, na niž v českém lese narazíte už počátkem dubna. Ohnivec je první a vůbec nejvzácnější houbou jara: Objevuje se v době, kdy se okolní příroda tváří, že by nejraději ještě spala.

U nás roste na zbytcích dřevin: Jedná se hned o několik jeho druhů, mezi nimiž nechybí ohnivec zimní či šarlatový. Houbaři však mají na sbírání nápadně rudých poslů jara „stopku“ – tyto houby jsou totiž velmi vzácné. Jde sice o druhy nejedlé, zato se silnými dezinfekčními účinky, kvůli kterým je lidé využívali už před mnoha staletími

Zázračná hlíva

Jarní les ukrývá i populární hlívu ústřičnou. Převážně sice roste jen od konce léta do zimních měsíců, pokud je však zima příliš tuhá, objevuje se na živých či odumřelých kmenech listnatých stromů také na jaře. Kuchaři ji často používají místo masa a polévka z hlívy představuje skutečný vegetariánský evergreen. 

Houba je však nejen chutná, nýbrž i velmi zdravá: Stimuluje imunitní systém, pomáhá snižovat cholesterol, posiluje žíly a obsahuje mnoho vlákniny. Mimo jiné pak patří mezi „masožravé“ – její propletená vlákna dokážou otrávit a zabít některé hlístice, z nichž pak hlíva získává potřebný dusík. 

Zdraví schované pod listy 

Zdravotní benefity nabízí i kačenka česká, která vypadá jako zmenšenina lidského mozku a má také na zmíněný orgán pozitivní vliv. Antioxidanty v ní obsažené zpomalují stárnutí a chrání před rakovinou. Navzdory výraznému tvaru bývá ovšem houba těžko k nalezení, neboť je malá a ráda se schovává pod spadaným listím. Ještě vzácnější je pak kačenka náprstkovitá: V listnatých porostech se na jaře objevuje o něco později, je rovněž zdravá, nicméně dnes již silně ohrožená – figuruje dokonce na Červeném seznamu hub ČR. 

Hned po kačenkách začínají zejména v trávě a pod listím jasanů růst smrže, například polovolný, obecný či špičatý. Všechny zmíněné druhy podobně jako hlíva posilují imunitní systém, mají výrazné protizánětlivé a antioxidační účinky a pomáhají při prevenci rakoviny. 

Boltcovitku bezovou, známější jako ucho Jidášovo, najdete poměrně snadno. Název prý získala podle toho, že ji lidé poprvé objevili na stromě, na němž se oběsil biblický zrádce. Stejně jako hlíva může „ucho“ vyrůst i na kmeni vrby ve vaší zahradě. Před 200 lety se z něj běžně vyráběly pleťové krémy a dnes slouží k léčbě bolestí žaludku či zubů nebo ke snižování krevního tlaku.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907