Lepší než originál: Bionické oko některými vlastnostmi předčí lidské

25.05.2020 - Stanislav Mihulka

Syntetické oko s nanosenzory napodobuje lidské oko a v rychlosti reakce ho dokonce poráží

<p>Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.</p>

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.


Reklama

Vědci zatím ještě nedovedou nahradit celé lidské orgány plnohodnotnými bionickými verzemi. Jsme ale na dobré cestě a nejnovější bionické „oko“ ukazuje, že to zřejmě nebude trvat moc dlouho. Zhiyong Fan z hongkongské Hong Kong University of Science and Technology a jeho spolupracovníci doufají, že by z jejich technologie časem mohly vzniknout funkční oční protézy a „oči“ pro humanoidní roboty.

Fanův tým vytvořil zařízení, které napodobuje strukturu lidského oka. Je srovnatelně citlivé na světlo, a zároveň má rychlejší reakční dobu než přírodní lidské oko. Bionické oko tvoří membrána z oxidu hliníku, představující sítnici, která je hustě pokrytá nanosenzory z perovskitu, oxidu vápníku a titanu, který je citlivý na světlo. Tyto nanosenzory přitom napodobovují světločivné buňky oka.

TIP: Měkké robotické čočky dokážou zoomovat: Stačí dvě mrknutí oka

Nové bionické oko detekuje změny dopadajícího světelného záření rychleji, než to zvládá lidské oko. Zatímco našemu oku trvá reakce na takovou změnu 40 až 150 milisekund, bionické oko reaguje za 30 až 40 milisekund. Na druhou stranu, lidské oko pokryje rozsah výhledu 150 stupňů, zatímco oko hongkongského týmu jen 100 stupňů. I to je ale lepší než obvyklých zhruba 70 stupňů, které pokrývají soudobé senzory srovnatelných parametrů.

Syntetické oko by teoreticky mohlo mít mnohem větší rozlišení obrazu než lidské oko, protože obsahuje 460 milionů senzorů na centimetr čtvereční, oproti 10 milionům u lidského oka. Problém je ale v tom, že toto množství nanosenzorů je u celého bionického oka připojeno k pouhé stovce drátků. Umělé oko tedy vytváří snímky o rozlišení jen 100 pixelů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: Shutterstock, Nature

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907