Létaní v dešti: Kapky vody posílají bakterie z půdy do vzduchu

08.03.2017 - Stanislav Mihulka

Když na zem padá déšť, tak bakterie vyrážejí vzhůru

Připraveny ke startu -<p>Půdní bakterie v záběru vysokorychlostní kamery</p>
Připraveny ke startu -

Půdní bakterie v záběru vysokorychlostní kamery


Reklama

Vědci pomocí vysokorychlostní kamery odhalili, jak dopadající kapky vody rozstřikují půdní bakterie do velké dálky. Bakterie se dostanou do nepatrných kapiček vody a s nimi pak ve vzduchu mohou uletět ohromné vzdálenosti.

Naše atmosféra je plná mikrobů. Jejich role přitom není zanedbatelná. Někteří nich svým působením ovlivňují počasí, jiní zase mohou přispívat k šíření nemocí.

TIP: Rafinovaná technologie: Solární panely by mohly vyrábět energii z deště

Až doposud jsme znali dvě hlavní cesty, jak se mikroorganismy mohou dostat do atmosféry. Buď je zvedne vítr s prachem v suchých oblastech anebo s kapičkami mořské vody nad oceánem. Rozstřikování kapkami deště představuje třetí možnost.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: Joung et al. Nature Communications

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

Přemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)

Historie

Kruh života 

Javier Murcia | Chování  | 2. místo

Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)

Revue

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907