Letitý problém: Řeku v Jordánsku znečistila tavba mědi už před 7 tisíci lety

13.12.2016 - Stanislav Mihulka

Archeologové odkryli dávné znečištění říčního toku v jižním Jordánsku

Koryto řeky ve Wadi Faynan -<p>Místo znečistěné dávnou tavbou mědi v jižním Jordánsku</p>
Koryto řeky ve Wadi Faynan -

Místo znečistěné dávnou tavbou mědi v jižním Jordánsku


Reklama

Jak staré je znečištění prostředí lidmi? Nejspíš jako lidstvo samo. Dokládá to i nový objev archeologů v jižním Jordánsku.

Vědci přišli na to, že dávnou řeku, ze které dnes zbylo jen vyschlé říční koryto v oblasti Wadi Faynan, lidé už před 7 tisíci lety kontaminovali mědí.

Tato oblast patří k významným místům Středního Východu, kde bylo možné měď relativně snadno těžit a dále zpracovávat. Ve Wadi Faynan se měď tavila ve velkém, což mělo velký vliv na okolní prostředí.

TIP: Pravěké delikatesy: Naši předci si pochutnávali i na pečených hraboších

Tehdejší lidé experimentovali s ohněm a s keramikou. Měď pro ně představovala další významnou technologickou inovaci, která posunula vývoj opět o něco dál.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, Science of the Total Environment

  • Zdroj fotografií: Barqa Landscape Project/University of Waterloo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907