Archeologové odkryli dávné znečištění říčního toku v jižním Jordánsku
Jak staré je znečištění prostředí lidmi? Nejspíš jako lidstvo samo. Dokládá to i nový objev archeologů v jižním Jordánsku.
Vědci přišli na to, že dávnou řeku, ze které dnes zbylo jen vyschlé říční koryto v oblasti Wadi Faynan, lidé už před 7 tisíci lety kontaminovali mědí.
Tato oblast patří k významným místům Středního Východu, kde bylo možné měď relativně snadno těžit a dále zpracovávat. Ve Wadi Faynan se měď tavila ve velkém, což mělo velký vliv na okolní prostředí.
TIP: Pravěké delikatesy: Naši předci si pochutnávali i na pečených hraboších
Tehdejší lidé experimentovali s ohněm a s keramikou. Měď pro ně představovala další významnou technologickou inovaci, která posunula vývoj opět o něco dál.
Live Science, Science of the Total Environment
HistorieKarikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)
PřírodaSkalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo Sánchez, CC BY 2.0)
ZajímavostiProkletí smrti
žena z Lemb | Royal Scottish Museum
Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor Ochoa, CC BY-SA 4.0)