Levá, pravá… Proč při chůzi pohybujeme i rukama?

03.06.2022 - Barbora Jelínková

Pohyb rukou je při chůzi nejen přirozený, ale také velmi efektivní. Jak velké množství energie lze při chůzi ušetřit díky správnému pohybu rukou?


Reklama

Pokud jste někdy zkoušeli kráčet s rukama svěšenýma podél těla, dobře víte, jak nepřirozeně to působí. Souběžné máchání horními končetinami do rytmu kroků totiž není bezdůvodné: Jde o nejefektivnější způsob pěšího pohybu. Tělo se při chůzi chová jako kyvadlo a jeho dolní polovina přenáší hybnost i do trupu, včetně rukou.

TIP: Boty, nebo raději naboso? Jak moc bezpečné je zahodit obuv?

Snaha držet je nehybně tak paradoxně znamená vyšší energetický výdej. Podle jedné ze studií na uvedené téma ušetří chodci díky správnému máchání rukama – tedy pravou paží spolu s levou nohou a naopak – až pětinu energie. Jestliže ovšem při vykročení pravou nohou předsunou zároveň paži na stejné straně, je pohyb až o 26 % náročnější.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907