Lidé a neandertálci jsou si geneticky bližší než hnědí a lední medvědi

12.06.2020 - Stanislav Mihulka

Geny nelžou. Lidé, neandertálci a Denisované si byli až překvapivě geneticky blízcí. Mohli se křížit se vší parádou

<p>Neandertálec v muzeu</p>

Neandertálec v muzeu


Reklama

Není to tak dávno, co na Zemi žily nejméně tři druhy lidí. Homo sapiens, tedy naši předci, naši nejbližší příbuzní neandertálci, a pak ještě stále velmi záhadní Denisované. Greger Larson z britské Oxford University, který je šéfem výzkumné sítě PalaeoBARN, nedávno vedl genetický výzkum, který se zaměřil na genetické rozdíly mezi těmito třemi druhy velkých primátů.

Když analyzovali dostupné genetické sekvence, a také sekvence dalších druhů živočichů v podobné situaci, dospěli k pozoruhodnému závěru. Lidé, neandertálci a Denisované si byli až překvapivě geneticky blízcí. Byli si bližší, než například polární medvědi a medvědi hnědí, nebo vlci a kojoti.

TIP: Mamuti a neandertálci toho měli společného víc, než se na první pohled zdá

To má své důsledky. Polární medvědi se s medvědy hnědými velmi snadno kříží a mají spolu plodné potomky. A vlci se zase snadno a plodně kříží s kojoty i se psy. Takže můžeme docela dobře předpokládat, že se lidé s neandertálci a Denisovany křížili ještě snadněji a ještě plodněji. Vše nasvědčuje tomu, že neandertálské geny a geny Denisovanů i dalších záhadných příbuzných nejsou v našem genomu náhodou.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907