Lidské tělo má nejspíš pevně daný věkový limit: 115 let

05.10.2016 - Redakce Tajemství vesmíru

Průměrná délka lidského života sice v posledním období stoupá, maximální délka života ale nikoliv

Stáří -<p>Stará žena ze Somálska, z oblasti somálsko-etiopské hranice</p>
Stáří -

Stará žena ze Somálska, z oblasti somálsko-etiopské hranice


Reklama

Lidé žijí průměrně stále déle a déle. Není to ale tím, že by se prodlužovala maximální délka lidského života.

Podle nového výzkumu je totiž maximální možná délka lidského života nejspíš pevně nastavená možnostmi lidského těla na zhruba 115 let. Velmi vzácně se objeví lidé, kteří žijí o něco málo déle. Jsou to ale jenom naprosté výjimky.

Vědci analyzovali demografické záznamy ze čtyř zemí, v nichž je známo nejvíce lidí ve věku 110 let a starších – USA, Francie, Japonska a Velké Británie. Přitom zjistili, že věk kolem 115 let je prozatím prakticky nepřekročitelnou hranicí. S pomocí moderní vědy ale nejspíš bude časem možné tento věk přežívat častěji než dnes.

TIP: Jak nejlépe prožít aktivní stáří? V exoskeletu pro seniory

Za pozorovaný nárůst průměrné délky života sice zodpovídá fakt, že lidé umírají v pozdějším věku – to ale platí jen zhruba do věku 110 let. Počet lidí starších 110 let se už mění mnohem méně.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Nature

  • Zdroj fotografií: Trocaire / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907