Lidský katalog: Dívka se za týden naučila nazpaměť 328 stran katalogu Ikea

08.09.2017 - Zuzana Rychlá

Většina lidí si pamatuje jen 10 % z toho, co čtou. Třiadvacetiletá Yaanja Wintersoulová je v tomto ohledu výjimečná. Má takřka dokonalou paměť


Reklama

Víte, co je to Bäckaby, Vallentuna, Fixhult, Lugnvik nebo třeba Lycksele? Slova evokující spíše postavy z fantasy příběhů, jsou ve skutečnosti názvy pohovek švédského nábytkářského koncernu Ikea. Každý, kdo do této prodejny levného konfekčního nábytku někdy zavítal ví, že podobnými obtížně zapamatovatelnými jmény se jejich produkce jen hemží.

Své o tom ví i třiadvacetiletá v Mongolsku narozená a ve Švédsku žijící Yaanja Wintersoulová. Tato dívka se během jediného týdne dokázala naučit obsah celého 328stránkového katalogu Ikea pro rok 2018. Yaanja nejen že zná zpaměti názvy všech z 4 818 položek v katalogu, dokáže k nim přiřadit i jejich klíčové vlastnosti a dokáže přesně určit jaké produkty se nacházejí na konkrétní stránce katalogu.

Úctyhodný výkon Yaanji Wintersoulové není výsledkem speciálních dovedností nebo snad fotografické paměti. Třiadvacetiletá dívka pouze ví, jak pracovat s pamětí. Ostatně jde o dvojnásobnou šampionku World Memory Championship, tedy Mistrovství světa v paměťových disciplínách.

Mimochodem, názvy produktů Ikea vznikají na základě velmi přesného klíče – venkovní nábytek je pojmenován po skandinávských ostrovech, knihovny nesou jména profesí a chlapeckých jmen a názvy pohovek zase odkazují na zeměpisné pamětihodnosti Švédska. Systém pojmenovávání zavedl zakladatel koncernu Ikea Ingvar Kamprad, který trpěl dyslektickou poruchou čtení.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider, Ikea

  • Zdroj fotografií: IkeaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907