Liška, nebo pes? Z domácího mazlíčka se vyklubala divoká šelma

Roztomilé štěně, které si pořídila jistá rodina v Peru, časem vyrostlo v nečekaného zabijáka sousedovic drůbeže

16.02.2022 - Vilém KoubekKdyž si Maribel Soletová koupila na trhu v Limě krásné štěně, netušila, že si zadělala na pořádné komplikace. Mazlíček pojmenovaný Run Run (anglicky „běž, běž“) si zprvu hrál s ostatními psy v sousedství, ale postupně se od nich začal odlišovat, až v sobě nakonec objevil touhu zabíjet a požírat slepice či kačeny. Přivolaní specialisté snadno odhalili, že si žena nepřivezla z obchodu psa, nýbrž lišku patagonskou (Lycalopex culpaeus). Než však stihli Run Runa polapit, utekl z domu – věrný svému jménu. 

TIP: Z podivného štěněte s apetitem se vyklubal ohrožený medvídek

Na útěku strávil Run Run pouhé čtyři dny, než byl zpacifikován pracovnicí Národního úřadu pro ochranu přírody (SERFOR) pomocí uspávací střely. Následně putoval lišák do zoologické zahrady v Limě. 

Úředníkům SERFOR Maribel později sdělila, že ji prodejce ujišťoval, že jde o štěně huskyho. Nelegální obchod se zvířaty je v Peru poměrně běžný. Odhaduje se, že se v zemi nelegálně obchoduje až s 300 druhy volně žijících zvířat. Zhruba padesátka z nich může být ohrožena vyhynutím.


Další články v sekci