Liška, nebo pes? Z domácího mazlíčka se vyklubala divoká šelma

16.02.2022 - Vilém Koubek

Roztomilé štěně, které si pořídila jistá rodina v Peru, časem vyrostlo v nečekaného zabijáka sousedovic drůbeže

<p>Pes horský <em>(Lycalopex culpaeus)</em>, známý též pod jménem liška patagonská, je druhou největší jihoamerickou psovitou šelmou (po psu hřivnatém).</p>

Pes horský (Lycalopex culpaeus), známý též pod jménem liška patagonská, je druhou největší jihoamerickou psovitou šelmou (po psu hřivnatém).


Reklama

Když si Maribel Soletová koupila na trhu v Limě krásné štěně, netušila, že si zadělala na pořádné komplikace. Mazlíček pojmenovaný Run Run (anglicky „běž, běž“) si zprvu hrál s ostatními psy v sousedství, ale postupně se od nich začal odlišovat, až v sobě nakonec objevil touhu zabíjet a požírat slepice či kačeny. Přivolaní specialisté snadno odhalili, že si žena nepřivezla z obchodu psa, nýbrž lišku patagonskou (Lycalopex culpaeus). Než však stihli Run Runa polapit, utekl z domu – věrný svému jménu. 

TIP: Z podivného štěněte s apetitem se vyklubal ohrožený medvídek

Na útěku strávil Run Run pouhé čtyři dny, než byl zpacifikován pracovnicí Národního úřadu pro ochranu přírody (SERFOR) pomocí uspávací střely. Následně putoval lišák do zoologické zahrady v Limě. 

Úředníkům SERFOR Maribel později sdělila, že ji prodejce ujišťoval, že jde o štěně huskyho. Nelegální obchod se zvířaty je v Peru poměrně běžný. Odhaduje se, že se v zemi nelegálně obchoduje až s 300 druhy volně žijících zvířat. Zhruba padesátka z nich může být ohrožena vyhynutím.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907