Liška, nebo pes? Z domácího mazlíčka se vyklubala divoká šelma

16.02.2022 - Vilém Koubek

Roztomilé štěně, které si pořídila jistá rodina v Peru, časem vyrostlo v nečekaného zabijáka sousedovic drůbeže

<p>Pes horský <em>(Lycalopex culpaeus)</em>, známý též pod jménem liška patagonská, je druhou největší jihoamerickou psovitou šelmou (po psu hřivnatém).</p>

Pes horský (Lycalopex culpaeus), známý též pod jménem liška patagonská, je druhou největší jihoamerickou psovitou šelmou (po psu hřivnatém).


Reklama

Když si Maribel Soletová koupila na trhu v Limě krásné štěně, netušila, že si zadělala na pořádné komplikace. Mazlíček pojmenovaný Run Run (anglicky „běž, běž“) si zprvu hrál s ostatními psy v sousedství, ale postupně se od nich začal odlišovat, až v sobě nakonec objevil touhu zabíjet a požírat slepice či kačeny. Přivolaní specialisté snadno odhalili, že si žena nepřivezla z obchodu psa, nýbrž lišku patagonskou (Lycalopex culpaeus). Než však stihli Run Runa polapit, utekl z domu – věrný svému jménu. 

TIP: Z podivného štěněte s apetitem se vyklubal ohrožený medvídek

Na útěku strávil Run Run pouhé čtyři dny, než byl zpacifikován pracovnicí Národního úřadu pro ochranu přírody (SERFOR) pomocí uspávací střely. Následně putoval lišák do zoologické zahrady v Limě. 

Úředníkům SERFOR Maribel později sdělila, že ji prodejce ujišťoval, že jde o štěně huskyho. Nelegální obchod se zvířaty je v Peru poměrně běžný. Odhaduje se, že se v zemi nelegálně obchoduje až s 300 druhy volně žijících zvířat. Zhruba padesátka z nich může být ohrožena vyhynutím.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907